Wiadomości

Obywatele RP chcą zrobić burdy w 100-lecie niepodległości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Sytuacja jest krytyczna, nie widzimy innej możliwości niż kontrmanifestacja – oświadczyli w sobotę Obywatele RP odnosząc się do marszu, który przejść ma w Warszawie w niedzielę 11 listopada. Według nich, prezydent i premier „idąc w jednym szeregu z nacjonalistami legitymizują ich działania”.

W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w niedzielę o godz. 15 rozpocznie się wspólny biało-czerwony marsz pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”, organizowany pod patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W piątek przed północą zakończyły się negocjacje i – jak poinformowano – doszło do porozumienia między stroną rządowa i Stowarzyszeniem „Marsz Niepodległości” ws. marszu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

„Rząd oraz organizatorzy tzw. Marszu Niepodległości ogłosili wczoraj zawarcie porozumienia w sprawie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W setną rocznicę odzyskania niepodległości będziemy mieli wspólny marsz nacjonalistów oraz przedstawicieli państwa” – napisano w oświadczeniu Obywateli RP przedstawionym na sobotniej konferencji prasowej przez Michała Szymanderskiego-Pastryka.

W oświadczeniu przytoczono też m.in. słowa prezydenta Dudy sprzed roku, który – jak zacytowano – mówił m.in. że nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobię, na chorobliwy nacjonalizm, na antysemityzm.

„Mimo tych deklaracji, prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu staną z antysemitami, rasistami, homofobami w jednym szeregu. Z naszej perspektywy sytuacja jest krytyczna. Nie widzimy innej możliwości niż kontrmanifestacja tego dnia” – oświadczyli Obywatele RP. Jak dodali, „jeżeli sytuacja będzie tego wymagała zrobimy wszystko, aby ten marsz zablokować”.

„Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz reszta przedstawicieli rządu, idąc w jednym szeregu z nacjonalistami legitymizują ich działania. Od teraz ponoszą oni współodpowiedzialność za pobicie każdego kolejnego Ukraińca lub za każdy kolejny atak na budkę z kebabem” – oświadczyli Obywatele RP.

Jak dodali „państwo polskie, na jego setną rocznicę, stacza się w stronę nacjonalizmu”. – Nie będziemy się temu przyglądać biernie – zaznaczyli. Zwracając się parlamentarzystów i parlamentarzystek wezwali: „Stańcie z nami. Zachowanie bierności jest równoznaczne z przyzwoleniem”.

Obywatele RP poinformowali, że kontrmanifestacja rozpocznie się o godz. 14 przy rondzie de Gaulle’a na Skwerze Wisłockiego.

„Nasze zgromadzenie będzie pokojowe, nie będzie tam żadnych nienawistnych haseł, staniemy z konstytucją, w szczególności podkreślając art. 13 ustawy zasadniczej, który mówi o zakazie istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu” – oświadczyli Obywatele RP.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!