Wiadomości

Obrońcy praw zwierząt domagają się zmiany nazwy ul. Rybackiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szwedzka organizacja walcząca o „prawa zwierząt” Peta wezwała burmistrza Sztokholmu Karin Wanngard do zmiany nazwy ulicy, której nazwa nawiązuje do „masowych mordów wrażliwych stworzeń morskich”, na taką, która zachęca do „szacunku i życzliwości”.

Peta chce, aby nazwa „Fiskargatan” (ulica rybacka) na Södermalm została zmieniona na „Fiskarnas Vänners Gata” (ulica Przyjaciół Ryb). Jeśli burmistrz zgodzi się z tym postulatem, organizacja obiecuje wysłać wegańską alternatywną rybę każdej osobie mieszkającej przy tej sztokholmskiej ulicy.

– Chcemy podkreślić, że ryby to inteligentne, wrażliwe istoty, które – podobnie jak ludzie i inne zwierzęta – mogą odczuwać ból, strach i radość – powiedziała Sascha Camilli z orgnaizacji Peta.

Do tej pory burmistrz Sztokholmu nie zajęła jeszcze stanowiska w tej sprawie. Camilli, zapytana, czy zmiana nazwy ulicy jest rzeczywiście konieczna, by w Sztokholmie jedzono mniej ryb, argumentowała, że proponowana nowa nazwa może wywołać dumę wśród mieszkańców:

– Im więcej dowiadujemy się o innych istotach, z którymi dzielimy planetę, tym trudniej jest usprawiedliwić zabijanie ich, by wypełnić kanapki. Za sprawą publicznego sprzeciwu wobec tego okrucieństwa i ogłoszenia się przyjaciółmi ryb, mieszkańcy Sztokholmu będą mogli czuć się dumni – stwierdziła działaczka organizacji Peta.

Ale ulica Rybacka to tylko wierzchołek góry lodowej i na tej jednej zmianie się zapewne nie skończy. W całej Szwecji jest obecnie 18 „Jägaregatan” (ulic Myśliwych).

/thelocal.se/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!