Wiadomości

Obok obozu w Treblince odkryto 50 ludzkich czaszek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

50 ludzkich czaszek i kości odnaleziono podczas prac na terenie parkingu obok byłego niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I. W pobliskim lesie natrafiono również na siedem grobów strażników obozowych – informuje „Rzeczpospolita”.

Zespół naukowców na terenie parkingu obok dawnego obozu Treblinka I odnalazł jamę, w której natrafiono na szczątki ludzkie. W trakcie prac podjęto 50 czaszek oraz kości. Na niektórych znajdowały się ślady od uderzeń narzędzi tępokrawędzistych – wskazuje naczelnik pionu śledczego IPN w Szczecinie Marek Rabiega.

Ze szczątków zostały pobrane próbki dla szczegółowych badań. Na parkingu odnaleziono także 138 artefaktów m.in. łuski, elementy garderoby i rzeczy osobiste.

W pobliskim lesie odnaleziono natomiast siedem grobów strażników obozowych. Zachowały się elementy umundurowania, a także ozdobne metalowe wieńce. Szczątki te zostaną przekazane stronie niemieckiej.

Prace na terenie obozu mają zastać zakończone w piątek i najprawdopodobniej będą kontynuowane w przyszłym roku. Są prowadzone w ramach śledztwa w sprawie zbrodni z lat 1941-44 na więźniach obozu. Do przeprowadzenia czynności prokurator IPN powołał międzynarodowy zespół biegłych, którego pracami kieruje dr hab. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!