Wiadomości

Obchody rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Odtąd nie ma ani strzelców, ani drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi – cytował historyczne przemówienie Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda na obchodach związanych z wymarszem I Kompanii Kadrowej.

– Wypowiedzenie tych słów było symbolicznym odrodzeniem się wojska polskiego po latach zaborów – mówił prezydent, który podkreślał zaangażowanie przyszłych legionistów. Jak mówił, wielu z nich poległo, ale „dzięki tamtemu momentowi, dzięki ich determinacji, dziś mamy wolną Polskę”.

– Nikt poza nimi chyba w to nie wierzył, ale oni poszli – mówił prezydent, dodając, że życzyłby sobie, by w każdym pokoleniu Polska miała takich ludzi, którzy będą wierzyli w wolną i suwerenną ojczyznę.

– Idźcie budować Polskę, o jaką oni walczyli – powiedział.

Uroczystości rozpoczęły się o świcie. Z krakowskich Oleandrów wyruszył marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej. 350 śmiałków przejdzie 160 kilometrów z Krakowa do Kielc, aby upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i strzelców Józefa Piłsudskiego.

6 sierpnia 1914 roku strzelcy wyruszyli z Krakowa do ziem zaboru rosyjskiego. Kadrówka była pododdziałem piechoty, powstałym 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie, z połączenia Związku Strzeleckiego, popularnie nazywanego „Strzelcem”, i Polskich Drużyn Strzeleckich. Dała początek Legionom Polskim, które walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Stała się zalążkiem Wojska Polskiego.

Co roku kilkaset osób przemierza taką samą trasę dla upamiętnienia polskich legionistów. W tym roku jest to już 53. marsz.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!