Polska Wiadomości

Obchody 78 rocznicy zdobycia Monte Cassino przez Polaków w gminie Sompolno

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

18 maja Polacy wspominali zwycięstwo jakie Polacy odnieśli nad nazistowskimi Niemcami na wzgórzach Monte Cassino. Dzięki bohaterskiej podstawie polskiego żołnierza w maju 1944 roku droga na Rzym została otwarta przed aliantami.

W wielkopolskiej gminie Sompolno położonej w powiecie konińskim w tym roku zorganizowano gminne obchody tego wydarzenia. Rozpoczęły się one od mszy świętej w kościele pw. św. Mateusza Apostoła w Lubstówku. Wybór miejsca nie był przypadkowy, gdyż w tym kościele sakrament chrztu przyjął żołnierz II Korpusu poległy pod Monte Cassino Edward Grabowski[1].

Następnym punktem uroczystości było złożenie  kwiatów na grobach żołnierzy II Korpusu Polskiego pochowanych na trzech cmentarzach znajdujących się na terenie gminy (Lubstów, Mąkolno, Sompolno).

W samo południe uczestnicy uroczystości o  godzinie 12.00 wysłuchali hejnału Mariackiego nawiązującego do wydarzeń sprzed 78 lat, kiedy żołnierz 3 Karpackiego Batalionu Saperów Emil Czech odegrał na ruinach klasztoru hejnał jako symbol polskiego zwycięstwa nad niemieckim nazizmem w tej bitwie.

Ostatni etap uroczystości miał miejsce w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie podczas której dr Krzysztof Żabierek przedstawił sylwetki znanych żołnierzy pochodzących, bądź mieszkających w gminie Sompolno biorący udział w walkach II Korpusu Polskiego na półwyspie Apenińskim. W gronie tych lokalnych bohaterów znajdują się:  Józef Lewiński, Stanisław Lizik, Arkadiusz Wiktor Olejnicki, Edward Grabowski, Marian Dębik, Władysław Wojciechowski, Adam Kiek oraz Jerzy Bromboszcz.

W trakcie prelekcji burmistrz miasta i gminy Sompolno Pan Roman Bednarek ofiarował kopię teczki personalnej Stanisława Lizika rodzinie i miejsko-gminnej bibliotece jaka pozyskana była z Londynu. O zaangażowaniu burmistrza w tą inicjatywę i potrzebę upamiętnienia bohatera świadczy fakt, że koszty pozyskania dokumentów pokrył z prywatnych środków. Sama inicjatywa spotkała się z przychylnym odzewem o czym świadczy fakt, że tego dnia trafiły do biblioteki kopie dokumentów pozyskiwanych poprzednich latach lokalnych bohaterów przez okoliczne jednostki szkolne.

Powyższe uroczystości świadczą dobitnie o potrzebie jaka tkwi w Polakach aby upamiętniać naszych bohaterów szczególnie w wymiarze lokalnym.  Zaangażowanie burmistrza miasta i gminy Sompolno Pana Romana Bednarka, Dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Katarzyny Janickiej ukazuje że potrzeby te w miarę możliwości realizowane są przez przedstawicieli władz lokalnych i instytucji kulturalnych. Miejmy nadzieję, że uroczystość taka nie będzie tylko jednorazowym objawem patriotyzmu ale na stałe wpisze się w lokalne kultywowanie pamięci przodków.

 

 

[1]http://cmpi.fondazionemm2c.org/pl/pochowani-na-monte-cassino/cart/235/edward-grabowski.html aktualizacja 22.05.2022 r.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!