Wiadomości

NYT: Amerykański wywiad pomaga Ukrainie likwidować rosyjskich generałów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„New York Times”, powołując się na wysokich rangą urzędników, twierdzi, że USA dostarczyły informacji wywiadowczych o rosyjskich jednostkach, które umożliwiły ukraińskim siłom zbrojnym namierzenie i zabicie wielu rosyjskich generałów podczas wojny na Ukrainie.

NYT pisze, że według rozmówców gazety z ukraińskiej administracji, od początku inwazji na Ukrainę zginęło już na froncie ok. 12 rosyjskich generałów. Liczba ta, podkreśla autor publikacji, zaskakuje analityków wojskowych.

Według gazety pomoc w namierzaniu strategicznych celów to część „tajnych” działań amerykańskiej administracji, których celem jest dostarczenie Ukraińcom informacji nt. pola walki w czasie rzeczywistym. Informacje te obejmują również przewidywane ruchy wojsk rosyjskich, uzyskane na podstawie ocen tajnego planu Moskwy dotyczącego walk w rejonie Donbasu na wschodzie Ukrainy – poinformowali urzędnicy.

Głównym zadaniem amerykańskiego wywiadu ma być dostarczanie ukraińskim obrońcom lokalizacji i innych szczegółów dotyczących „mobilnych sztabów rosyjskich wojsk, które często się przemieszczają”. Ukraińscy oficerowie połączyli te informacje z własnymi danymi wywiadowczymi – w tym przechwyconymi rozmowami, które zaalarmowały ukraińskie wojsko o obecności wysokich rangą rosyjskich oficerów – w celu przeprowadzenia precyzyjnych uderzeń za pomocą artylerii i innych ataków, w których zginęli rosyjscy oficerowie.

„Wsparcie wywiadowcze USA dla Ukrainy miało decydujący wpływ na polu bitwy, potwierdzając cele zidentyfikowane przez ukraińską armię i wskazując jej nowe” – podkreśla gazeta i dodaje, że przepływ użytecznych informacji wywiadowczych o ruchach wojsk rosyjskich, jaki Ameryka zapewniła Ukrainie, to rzadki precedens.

„NYT” podaje, że nie wszystkie ataki na rosyjskich generałów zostały przeprowadzone z pomocą amerykańskiego wywiadu. Według urzędników uderzenie w miejsce, gdzie przebywał najwyższy rangą oficer rosyjski gen. Walerij Gierasimow, nie było wspomagane przez wywiad amerykański. Stany Zjednoczone nie mogą przekazywać informacji wywiadowczych na temat najwyższych rangą przywódców rosyjskich – twierdzą urzędnicy.

Jak czytamy, amerykański wywiad miał jednak decydujący wpływ na śmierć innych generałów. Autor zaznacza też, że „chociaż informacje przekazywane Ukrainie przez Stany Zjednoczone okazały się cenne, rosyjscy generałowie często narażali się na podsłuch elektroniczny, rozmawiając przez niezabezpieczone telefony i radia”.

/The New York Times, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!