Wiadomości

Nowym prezesem Krajowej Rady Sądownictwa został Leszek Mazur

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa jest Leszek Mazur. Został wybrany większością głosów.
Głosowanie było tajne.

Leszek Mazur jest specjalistą od prawa cywilnego. Orzeka w wydziale cywilnym odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Częstochowie, gdzie oceniał też przydatność kandydatów na sędziego. Pracę w zawodzie rozpoczynał w sądzie w Myszkowie.

W głosowaniu oddano 23 głosy, w tym dwa nieważne. Mazur dostał 16 głosów, druga kandydatka, Teresa Kurcyusz-Furmanik – pięć.

– To dla mnie zaszczyt, ale jeszcze bardziej obowiązek – powiedział Leszek Mazur.

Bezpośrednio po wyborze nowego przewodniczącego KRS I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf opuściła posiedzenie Rady.

– Zrobiłam, co do mnie należało zgodnie z prawem i opuściłam posiedzenie. Chciałam zostawić tą Radę samą sobie – powiedziała. Gersdorf oceniła, że to gremium nie jest tą KRS, o której jest mowa w konstytucji.

– Zawsze będzie zagrożenie możliwością zakwestionowania obsadzania stanowisk i awansów sędziowskich, a może nawet w przyszłości wyroków wydanych przez sędziów nominowanych przez tą KRS – stwierdziła.

Wraz z Gersdorf z posiedzenia Rady wyszedł poseł PO i były minister sprawiedliwości Borys Budka, członek KRS. Powiedział dziennikarzom, że w głosowaniu nad przewodniczącym oddał głos nieważny.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!