Wiadomości

Nowy sondaż dla DoRzeczy.pl. PiS na prowadzeniu, Hołownia zyskuje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższym czasie, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, a w Sejmie znalazłoby się sześć ugrupowań.

Najnowszy sondaż poparcia dla polskich partii politycznych dla portalu DoRzeczy.pl przeprowadziła firma Estymator. Pracownia zapytała: “Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?”.

Na prowadzeniu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica) z wynikiem na poziomie 36,4 proc. Oznacza to spadek poparcia w stosunku do poprzedniego badania o 0,7 pkt. proc. Jednocześnie taki wynik dałby formacji Jarosława Kaczyńskiego 208 miejsc w nowej kadencji Sejmu (27 mniej w porównaniu z wyborami parlamentarnymi z 2019 roku).

W sondażu na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z poparciem 28,3 proc. (+ 0,5 pkt. proc.). Taki wynik oznacza 141 mandatów (więcej o 7). Podium zamyka zaś tym razem Polska 2050. Partia Szymona Hołowni może liczyć na 11,3 proc. poparcia, co oznacza największy wzrost w stawce – o 1,2 pkt. proc. Wynik dałby formacji 49 miejsc w przyszłym Sejmie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!