Świat Wiadomości

Nowy prezydent Brazylii ma zamiar ułatwić obywatelom dostęp do broni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal dzienniknarodowy.pl Jair Bolsonaro, który w jesieni został wybrany prezydentem Brazylii zapowiedział w sobotę, że wyda specjalny dekret, w którym wprowadzi przepisy mające zagwarantować dostęp do broni palnej dla osób niekaranych. Bolsonaro obejmie swój urząd 1 stycznia 2019 roku.

Prawicowy polityk przedstawił swoje plany na Twitterze. Ułatwienie dostępu do broni wśród Brazylijczyków było jednym z flagowych haseł, dzięki którym niespodziewanie wygrał on wybory na prezydenta największego kraju Ameryki Łacińskiej. Mówił on, że chce dać możliwość “dobrym ludziom”, by mogli sami wymierzać sprawiedliwość.

Obecne przepisy w Brazylii są bardzo restrykcyjne i radykalnie ograniczają dostęp do broni. Cywile mogą mieć broń jedynie w domu, a wsprzedaży są tylko małe kalibry. Pomimo tego, przestępczość z użyciem (na ogół nielegalnej) broni jest prawdziwą plagą, tylko w 2018 roku odnotowano 63 tysiące przypadków ofiar śmiertelnych. W referendum z 2005 roku 64 proc. obywateli Brazylii opowiedziało się za zakazem sprzedaży broni. Jak widać, społeczeństwo zmieniło jednak swoje zapatrywania wybierając prawicowego kandydata, dla którego posiadanie broni jest jedną z podstawowych wolności obywatelskich.

Czy jesteście za powszechnym dostępem do broni? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!