Wiadomości

Nowy minister finansów nie ma wyższego wykształcenia?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zauważa Dziennik Gazeta Prawna, biogram Tadeusza Kościńskiego, który urodził się w Londynie i tam spędził dużą część życia, jest lapidarny. Wiadomo, że od zawsze związany był z sektorem bankowym, w którym ma bogate, przeszło trzydziestoletnie doświadczenie zawodowe.

– Od 1997 r. pełnił funkcję dyrektora w Banku Zachodnim WBK. Wcześniej pracował w Polskim Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowym, Banku Śląskim i Banku Pomorskim, a także w dwóch bankach w Londynie. Absolwent Goldsmith’s University of London. Fundator Fundacji Kresy Historii. Zna biegle język angielski – tyle można o nim przeczytać w oficjalnej nocie.

W odpowiedzi na pytania DGP resort finansów uzupełnił notę biograficzną przyszłego ministra. Dwa londyńskie banki, w których pracował to japoński Tokai Bank gdzie przez dwa lata zajmował się finansowymi instrumentami eksportowymi. Później trafił do zagranicznej placówki Banku Handlowego gdzie spędził dekadę i jako senior manager nadzorował departamenty odpowiedzialne za skarb, księgowość, eksport i płatności.

Studiował geologię, botanikę i zoologię. Jest absolwentem Goldsmith’s University of London, który ukończył w latach 1976-1977. Wcześniej kształcił się Salesian College, także w Londynie. Resort finansów poinformował nas, że Kościński kształcąc się w brytyjskim modelu uzyskał „higher education”, czyli w dosłownym tłumaczeniu wyższą edukację.

– Jednak w polskim systemie oznacza to, że ma jedynie średnie wykształcenie. Każdy wiceminister przed powołaniem wypełnia ankietę, która następnie trafia do Kancelarii Premiera. Tam Kościński musiał wpisać, że ma wykształcenie średnie – twierdzi informator DGP. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie odpowiedziała na pytanie dziennika w tej sprawie.

Goldsmith’s University of London na swojej stronie internetowe podaje, że dopiero w latach 80. zaczął oferować studia undergraduate (pierwszy stopień uniwersytecki) i postgraduate, (drugi stopień). W pierwszym przypadku osiąga się tytuł licencjata, w drugim magistra lub doktora. Oba stopnie uniwersyteckie są w Polsce uznawane za wykształcenie wyższe.

Więcej:
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1439509,tadeusz-koscinski-jakie-ma-wyksztalcenie.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!