Świat Wiadomości

Nowozelandzcy naukowcy uważają, że produkcja białych robotów to przejaw rasizmu…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com CNN opublikowało wyniki „badań” przeprowadzonych przez nowozelandzki instytut Human Interface Technology Laboratory. Wynika z nich, że na świecie produkuje się z powodu rasizmu głównie białe roboty.

CNN zwraca uwage, że praktycznie wszystkie pokazywane w filmach fabularnych roboty, a także te produkowane w rzeczywistości są z wyglądu białe. Jak twierdzi stacja przywołując „badania” „Roboty a Rasizm” instytutu i Uniwersytetu w Cantenbury to wynik rasistowskich uprzedzeń.

Według owych „uczobnych” i CNN mamy tendencje do postrzegania maszyn jak ludzi, dlatego też nadaje się im często humanoidalne formy. Z powodu rasizmu zamiast powłoki w czarnym, albo innym kolorze najczęściej wybierana jest biała.

 Obawa przed czarnymi robotami jest wynikiem uprzedzeń wobec Afroamerykanów – cytuje CNN rozmowę „badacza” Christopha Bartnecka zThe Next Web. – To niesamowite, jak ludzie, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z robotami, wykazują uprzedzenia rasowe.

W badaniu uczestniczyły osoby, które poddano specjalnym testom. M.in. na ekranie na mniej niż sekundę, na zmianę pojawiali się ludzie i białe i czarne roboty. Zadanie polegało na strzelaniu do tych maszyn, które są uzbrojone. Jak się okazało czarne roboty, które nie miały broni były częściej ostrzeliwane niż białe.

Przeanalizowano tez wyniki wyszukiwań w Google po wpisaniu słowa „robot” ‚badacze” z przerażeniem odkryli, że najczęściej wyskakują białe, a nie czarne, czy różowe.

Według owych uczonych problem jest realny, bo roboty mogą kiedyś pracować jako nauczyciele, opiekunowie i byłoby by źle gdyby wobec nich stosowano kryteria rasowe i uznawano tylko białe maszyny.

 Roboty w kształcie ludzi powinny reprezentować różnorodność ludzi – mówi Bartneck. – Wyobraźcie sobie świat, w którym wszystkie lalki Barbie są białe. Wyobraźcie sobie świat, w którym wszystkie roboty pracujące w Afryce lub Indiach są białe. Wyobraźcie sobie również, że roboty te przejmują role wymagające władzy. Najwyraźniej wzbudziłoby to obawy o imperializm i supremację białych – powiedział CNN Bartneck. – Roboty to nie tylko maszyny, ale reprezentują ludzi.

Czy w imię politycznej poprawności czeka nas masowa produkcja” afrorobotów”?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!