Gospodarka Wiadomości

Nowe samoloty dla PLL LOT – Boeing 787-9 Dreamliner i Boeing 737 MAX 8

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pod koniec czerwca PLL LOT odbierze prosto z fabryki dwa najnowsze samoloty Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 pomalowane w biało-czerwone barwy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił PAP dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki.

„Dwa nasze samoloty – Boeing 787-9 Dreamliner i Boeing 737 MAX 8 – będą miały specjalne, okolicznościowe malowanie bezpośrednio nawiązujące do polskich barw narodowych, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości” – powiedział Adrian Kubicki.

Jak wyjaśnił, Polskie Linie Lotnicze LOT, jako spółka Skarbu Państwa i jednocześnie jedna z najbardziej międzynarodowych polskich marek, weźmie aktywny udział w promowaniu 100-lecia niepodległości Polski. Spółka już naniosła na niektóre samoloty okolicznościowe logo „Niepodległa” napisane wzorem odręcznego pisma marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak mówił Adrian Kubicki, dwa nowe samoloty przewoźnika w okolicznościowym malowaniu, trafią do Polski po koniec czerwca. I od razu zostaną włączone do siatki połączeń przewoźnika.

Dopytywany o szczegóły nowego malowania, nie chciał ich ujawniać.

„Projekt jest objęty tajemnicą. W tym tygodniu Dreamliner trafi już do malowania w hangarze w fabryce Boeinga w Everett w Stanach Zjednoczonych. Uchylając rąbka tajemnicy, mogę powiedzieć, że projekt malowania zakłada umieszczenie na kadłubach obu samolotów konturu zarysu Polski. Chcemy, żeby w ten sposób dla każdego pasażera wsiadającego na pokład był to pierwszy, pozytywny kontakt z naszym krajem. Jednocześnie chcemy w ten sposób podkreślić, że PLL LOT są polskim przewoźnikiem, który działa na rynku międzynarodowym i jest najbardziej międzynarodową polską marką, a przez to doskonałym nośnikiem polskości” – powiedział Adrian Kubicki.

Boeing 787-9 Dreamliner – większy o sześć metrów od wersji Boeinga 787-8 Dreamliner – może zabrać na pokład 294 pasażerów. Z kolei Boeing 737 MAX 8 może zabrać na pokład 186 podróżnych.

„Dreamliner będzie obsługiwał trasy międzykontynentalne, podczas gdy Boeing 737 MAX 8 rejsów europejskich. Dzięki temu zasięg promocji Polski będzie bardzo szeroki i dodatkowo wzmocni pozytywny wizerunek naszego kraju, jaki na świecie kreuje dziś marka LOT” – powiedział.

Jak dodał, okolicznościowe, biało-czerwone barwy będą umieszczone na samolotach na stałe. Zaznaczył jednocześnie, że pozostaną zarówno nazwa LOT, jak i polska flaga oraz żuraw, które znajdują się na stateczniku każdego samolotu.

LOT ma w swojej flocie 54 samoloty. Najnowszym jest odebrany w maju od Boeinga Dreamliner w wersji 787-9 z 294 fotelami na pokładzie. To największy samolot w barwach LOT. W 2018 r. do floty narodowego przewoźnika dołączy 11 kolejnych maszyn wąsko- i szerokokadłubowych: pięć Embraerów 195, dwa Bombardiery Q400, jeden B787-9 Dreamliner i trzy B737 MAX 8. W roku 2019 flota powiększy się o kolejne cztery B787-9 oraz jeden B737 MAX 8.

W 2017 r. LOT przewiózł łącznie ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o ponad jedną czwartą w ciągu roku. Do 2020 r. przewoźnik planuje przekroczyć liczbę 10 mln pasażerów rocznie.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!