Wiadomości

Nowe informacje o wybuchach na białoruskim lotnisku. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z nowych, nieoficjalnych informacji wynika, że na lotnisku wojskowym Ziabrauka na Białorusi, które pozostaje pod kontrolą rosyjskich wojsk, gdzie doszło do serii eksplozji, zniszczony został czołg T-72, radar kierowania ogniem RPN 92N6E i amunicja. Są też ofiary śmiertelne.

W czwartek nad ranem białoruskie media niezależne poinformowały o kilku wybuchach na terenie lotniska Ziabrauka pod Homlem, niedaleko granicy z Ukrainą. Lotnisko zostało oddane pod kontrolę wojsk Rosji. Jest wykorzystywane do ataków na terytorium Ukrainy. Według nieoficjalnych informacji blogerów z projektu „Biełaruski Hajun”, monitorującego ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi, wskutek wybuchów zniszczony został rosyjski sprzęt wojskowy.

„Według niepotwierdzonych doniesień w nocy zapalił się i eksplodował czołg T-72 wraz ze swoją amunicją w liczbie około 10 sztuk. Informacje te potwierdza fakt, że w czwartek przed południem, ok. godziny 11 została zauważona poruszająca się w kierunku Ziabrauki ciężarówka MAZ Sił Zbrojnych Republiki Białoruś z napisem „rozminowanie” – poinformowała grupa.

Z kolei według magazynu Defence Blog w Ziabrauce zniszczony został rosyjski radar kierowania ogniem 92N6E, wg terminologii NATO sklasyfikowany jako Grave Stone.

„To z kolei oznacza, że jeśli informacje są wiarygodne, to przynajmniej część przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400 Triumf, które znajdują się na lotnisku, jest teraz bezużyteczna, ponieważ ten radar jest integralną częścią systemu obrony powietrznej. To on wykrywa cel i prowadzi go, czyli pozwala zrozumieć, gdzie w ogóle wystrzelić rakietę. Ponadto istnieją niepotwierdzone informacje, że w wyniku wybuchów w Ziabrauce są ofiary” – wynika z raportu, którego treść podaje Biełsat.

Pojawiły się nadto informacje, że za wybuchami stoją białoruscy partyzanci:

Wybuchy na lotnisku pod Homlem, gdzie stacjonują siły rosyjskie, to efekt działań białoruskich partyzantów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!