Wiadomości

Norweska fregata “Helge Ingstad” leży na burcie, bez przerwy trwa akcja ratownicza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już pisaliśmy przed czterema dniami, norweska fregata „Helge Ingstad” w wyniku zderzenia z tankowcem uległa poważnemu uszkodzeniu. Bez przerwy trwa akcja ratownicza. Aktualnie okręt jest już ustabilizowany i kończone są przygotowania do jego przewiezienia na barkach do pobliskiej bazy morskiej Haakonsvern.

Norweska fregata KNM „Helge Ingstad” typu typu Fridtjof Nansen po kolizji z tankowcem „Sola TS” 8 listopada 2018 r. doznała tak poważnych uszkodzeń, że musiała zostać zepchnięta na skały w fiordzie Hjeltefjorden niedaleko bazy morskiej Bergen (południowo-zachodnie wybrzeże Norwegii). Zapobiegło to zatonięciu jednostki, ale okręt będzie teraz trudniej ewakuować, tym bardziej, że jest on bardzo mocno przechylony na prawą burtę (ponad 65º).

O zdarzeniu tym pisaliśmy tutaj:

Zderzenie norweskiej fregaty z tankowcem

Ostatni komunikat wskazuje więc, że służby ratownicze wwierciły i zabetonowały już na stałe wszystkie dziesięć lądowych punktów cumowniczych i zostały im jeszcze do przeciągnięcia trzy stalowe liny. Trwają również akcje przygotowawcze przy samym okręcie. Badaniem jego zanurzonej części zajmują się specjaliści z holownika oceanicznego i statku wsparcia logistycznego „Scandi Vega” (o wyporności 5750 ton). Jednostka ta znajduje się przy zatopionej fregacie i to prawdopodobnie właśnie z niej będzie kierowana operacja podnoszenia okrętu.

Przygotowywania do tej akcji cały czas trwają. Aktualizowana jest np. dokładna mapa dna morskiego wokół i poniżej fregaty za pomocą autonomicznego pojazdu podwodnego Hugin (podobny jest na wyposażeniu polskiego niszczyciela min ORP „Kormoran”). Z pokładu okrętu zabrano dodatkowo wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia dochodzenia, które przekazano do Norweskiej Komisji Morskiej (Statens Havarikommisjon).

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!