Europa Islam Wiadomości

Norwegia zakazuje noszenia islamskich chust w placówkach oświatowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak możemy wyczytać na portalu radioszczecin.pl norweski parlament we wtorek wieczorem uchwalił zakaz noszenia islamskich chust we wszystkich placówkach oświatowych: od żłobka po uniwersytet. Zakaz będzie dotyczył zarówno uczniów, nauczycieli jak i personelu pomocniczego.
Za wprowadzeniem zakazu noszenia elementów ubioru, który zasłania całkowicie lub częściowo twarz, głosowało 58 deputowanych norweskiego parlamentu – Stortinget. Autorem projektu ustawy zabraniającej noszenia burek i nikabów, a także masek i kominiarek, jest wchodząca w skład rządu, antyimigrancka Partia Postępu.

Zdaniem polityków tej partii za kilka lat Norwegia wprowadzi całkowity zakaz noszenia burek w miejscach publicznych.

– Uchwalona przez parlament ustawa, to wyraźny sygnał, że w Norwegii oczekujemy tego, by ludzie mogli patrzeć sobie w twarz – powiedziała gazecie “Bergens Tidende”, Åshild Bruun-Gundersen, posłanka Partii Postępu.

Deputowani socjalistycznej Lewicy byli za przyjęciem ustawy zakazującej noszenia chust przez nauczycieli i wykładowców. Podkreślają, że uchwalony przez parlament zakaz jest sprzeczny z Konwencją o prawach dziecka ONZ, która gwarantuje wszystkim prawo do zdobycia wykształcenia bez względu na płeć, narodowość czy wyznanie.

W Norwegii żyje obecnie blisko 250 tys. muzułmanów, stanowią około 4 procent mieszkańców tego kraju.

Czy ten mały krok ku normalności miałby znaczyć, że norweskie społeczeństwo się budzi? A być może jest to jedynie pewne “drobne potknięcie” w drodze do “postępowej i tolerancyjnej” Europy? Czekamy an wasze komentarze.
Źródło: radioszczecin.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!