Wiadomości

NIK chce skontrolować NBP, SOP, NFZ i armię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

NIK zaplanował m.in. audyt w Służbie Ochrony Państwa. Dodatkowo będzie specjalna kontrola dotycząca Narodowego Banku Polskiego. Chodzi o to, czy w ostatnich pięciu latach gospodarnie zarządzał swymi finansami. Powodem kontroli są kontrowersje wokół potężnych pensji pracowników banku.

W planie kontroli jest też armia i to, czy jest w stanie szybko osiągnąć zdolność mobilizacyjną i bojową.

Poza tym NIK bierze pod lupę Narodowy Fundusz Zdrowia – chodzi m.in. o taryfikację i wycenę świadczeń zdrowotnych. Izba chce też sprawdzić, co organy administracji i służby robią, by skutecznie usunąć z dróg pijanych kierowców.

Najwyższa Izba Kontroli wszczęła nadto pilną kontrolę dotyczącą przygotowania państwa na zagrożenie epidemiologiczne – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. To reakcja na rozprzestrzeniający się głównie w Azji Południowo-Wschodniej groźny koronawirus.

Jak usłyszał reporter RMF FM, NIK skontroluje wszelkie elementy systemu zabezpieczenia obywateli przez zakażeniem niebezpiecznymi chorobami.

Lada dzień kontrolerzy wyruszą do wytypowanych szpitali. Zweryfikują też procedury działające na lotniskach oraz w portach morskich w związku z chińskim wirusem. Plan kontroli przewiduje też sprawdzenie jednostek ratownictwa medycznego oraz stacji sanepidu.

W dalszej kolejności NIK planuje skontrolowanie Ministerstwa Zdrowia. Kontrolerzy pojawią się też u wojewodów, którzy odpowiadają za przygotowanie i koordynacje działań w sytuacjach zagrożenia epidemiologicznego.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!