Wiadomości

Nieżyjącej od kilkudziesięciu lat osobie władze Warszawy „zwróciły” ogromny majątek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komisja weryfikacyjna ustaliła, że Jeziorko Gocławskie w Warszawie oraz tereny położone w okolicy akwenu zostały najprawdopodobniej zreprywatyzowane na rzecz osoby od dawna nieżyjącej.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta poinformował, że jest to jedna z najbardziej szokujących spraw spośród tych, jakimi dotychczas komisja się zajmowała.

– Od 2000 roku kilkanaście decyzji zwrotowych na, jak wiele wskazuje, osobę, która zmarła w latach 80. i przez 20 lat sędziowie, urzędnicy, prawnicy, notariusze po prostu mimochodem puszczali informację, że jedna z osób w postępowaniu jest reprezentowana przez kuratora i to nie byle jaka osoba, tylko ta, która była przedwojennym właścicielem nieruchomości – wyjaśnił Sebastian Kaleta.

Na części zreprywatyzowanego terenu deweloper wybudował osiedle mieszkaniowe. W prywatne ręce trafiły też grunty, na których planowana jest trasa tramwaju na Gocław.

– Nieruchomości pod tramwaj zostały zreprywatyzowane w 2011 roku, kilkanaście miesięcy później “Tramwaje Warszawskie” ogłosiły przebieg trasy właśnie przez te działki – mówił wiceprzewodniczący komisji.

Tej reprywatyzacji komisja weryfikacyjna przyjrzy się podczas zaplanowanej na środę publicznej rozprawy. Wśród wezwanych są między innymi była naczelnik wydziału spraw dekretowych w warszawskim ratuszu Gertruda J.-F. oraz kurator dawnej właścicielki nieruchomości.

Początek rozprawy o godzinie 10.00 w siedzibie Prokuratury Krajowej.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!