Wiadomości

Nieoficjalnie: Są plany nowego unijnego podatku energetycznego. Ucierpi Polska zyskają Niemcy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak wynika z ustaleń portalu wPolityce.pl, “Komisja Europejska zaproponowała wspólną politykę kształtowania cen prądu na czas kryzysu i po wstępnych analizach okazuje się, że na propozycjach, które padły na forum unijnym w tej sprawie, najbardziej zyskują Niemcy”.

“Proponowane rozwiązania są natomiast potencjalnie bardzo szkodliwe dla Polski, ponieważ na polskie elektrownie zostałby nałożony dodatkowy podatek. Miałby on dotyczyć spółek energetycznych produkujących prąd z węgla” – podaje wpolityce.pl.

Źródło portalu przekazuje, że “od początku rozpoczęły się analizy, czy takie zmiany można wprowadzić. Jednak jak się okazuje, Niemcy są tak zdeterminowani, by dodatkowy podatek dla elektrowni doszedł do skutku, że chcą naruszyć traktaty”.

“Nie dość, że nie chcą zawiesić ETS-u (Europejski System Handlu Emisjami – red.), to planują dołożyć dodatkowy podatek na spółki energetyczne” — podaje portal polityce.pl powołując się na anonimowe źródło.

Portal podkreśla, że przy wprowadzaniu jakikolwiek nowych podatków w Unii Europejskiej obowiązuje zasada jednomyślności, więc wystarczy weto jednego kraju. Jak czytamy, Niemcy chcą, aby w tej sprawie głosowano większością kwalifikowaną, co będzie oznaczać, że Polska i inne państwa przeciwne nowym rozwiązaniom, zostaną pozbawione prawa weta.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!