Wiadomości

Nieoficjalnie: Petr Pavel nowym prezydentem Czech

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowym czeskim prezydentem najprawdopodobniej zostanie Petr Pavel. Po przeliczeniu 90,37 procent głosów, Pavel ma 57,13 proc. głosów, a Babiś – 42,86 proc.

„Dziękuję tym, którzy przyszli głosować. Dali do zrozumienia, że ​​szanują demokrację i zależy im na tym, jak będzie wyglądać przyszłość. Moje postrzeganie jest takie, że nie widzę wygranych ani przegranych wyborców. Widzę, że wybrali takie wartości jak prawda, godność, szacunek i pokora” – to pierwsze słowa nowej głowy państwa.

„Przede wszystkim gratuluję Petrowi Pavlowi wyboru na czwartego prezydenta Republiki Czeskiej. Wygrał kandydat obywatelski” – skomentował zwycięstwo Petra Pawła premier Petr Fiala (ODS). „Jestem dumny z Czechów” – dodał.

Petr Pavel urodził się w 1961 r. Uczył się w szkole oficerskiej i na kursie wywiadu, na którym był przewodniczącym komórki Komunistycznej Partii Czechosłowacji. „Urodziłem się w rodzinie, w której przynależność do partii komunistycznej była uważana za rzecz normalną” – stwierdził w jednym z przedwyborczych wywiadów. Z partii wystąpił po aksamitnej rewolucji w 1989 roku, w wojsku pozostał i robił w nim karierę, która przyspieszyła po udziale w misji UNPROFOR.

Podpułkownik Pavel wraz z grupą wojskowych ochotników doprowadził do uwolnienia ponad 50 francuskich żołnierzy, którzy nie mogli opuścić bazy w Serbskiej Krainie. Ukończył brytyjskie kursy wojskowe dla wyższych oficerów w Wielkiej Brytanii. W latach 2012-2015 był szefem Sztabu Generalnego, a później szefem Komitetu Wojskowego NATO. W 2018 roku zakończył służbę w Brukseli i przeszedł na emeryturę w stopniu generała armii, co jest najwyższym stopniem wojskowym w Czechach.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!