Wiadomości

Nieoczekiwany kontratak ISIS na pograniczu prowincji Homs i Dajr az-Zaur

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Syryjskie źródła wojskowe donoszą, iż na wschodzie prowincji Homs oddziały ISIS przeprowadziły skuteczny kontratak, zadając syryjskim wojsko rządowym spore straty i zmuszając je od odwrotu.

Kiedy oddziały syryjskiej armii i współdziałających z nimi formacji szyickich operujące na wschodzie prowincji Homs dotarły do granicy prowincji Dajr az-Zaur, bojownicy ISIS uderzyli na znajdujące się w tym mieście i walczące od lat w okrążeniu zgrupowanie wojsk syryjskich.

Natarcie poprzedził atak samobójczy przy użyciu wypełnionego materiałami wybuchowymi samochodu. Jak wynika z komunikatu związanej z ISIS agencji informacyjnej Al-Amak, zniszczone zostały dwa czołgi syryjskiej armii, a jeden czołg – T-62 – został zdobyty przez bojowników. Mieli oni nadto zdobyć kilka rakiet przeciwpancernych oraz sporo innego sprzętu i amunicji.

W tym czasie oddziały 5-go Legionu i 18 dywizji pancernej nacierały w kierunku miasta Dajr az-Zaur praktycznie nie napotykając oporu ze strony bojowników. Drogę torowało im lotnictwo rosyjskie, które raziło nieliczne ośrodki oporu i wycofujące się formacje przeciwnika.

To, co wydawało się paniczną ucieczką, okazało się jednak sprawnie zorganizowanym odwrotem. Bojownicy ISIS zdołali bowiem szybko i sprawnie podciągnąć uzupełnienia i wykonać skuteczny kontratak. Syryjska armia zmuszona została do odwrotu. Zabitych zostało 12 żołnierzy syryjskich, a 28 dostało się do niewoli. Jeńców tych islamiści zgładzili.

wk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!