Europa Polska Wiadomości

Niemieckie radio zmieniło tytuł artykułu dot. “Zagłodzenia Polski i Węgier”. Teraz chcą “zagłodzić” tylko Węgrów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl Radio Niemcy zmieniło tytuł artykułu omawiającego słowa wiceszefowej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley. Pierwotnie mówił on o „finansowym zagłodzeniu Polski i Węgier”. Okazuje się, że Barley chce „zagłodzić finansowo” tylko Viktora Orbana.

Jak pisano na portalu kresy.pl, media w Polsce odnotowały wypowiedź wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, członkini SPD Katariny Barley, która miała opowiedzieć się za finansowym „zagłodzeniem” Polski i Węgier w związku z zarzutami o „łamanie praworządności”. Powoływano się przy tym na stronę internetową programu 1 niemieckiego radia publicznego, któremu Barley udzieliła wywiadu.

„Państwa, takie jak Polska i Węgry, trzeba finansowo zagłodzić. Dotacje unijne stanowią bowiem skuteczną dźwignię” – brzmiała jej wypowiedź przytaczana przez media.

Słowa o „zagłodzeniu” Polski i Węgier wywołały liczne komentarze i oburzenie w mediach społecznościowych. „Można by powiedzieć, że Niemcy mają doświadczenie w głodzeniu i prześladowaniu Polaków…” – napisał na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

„Walka o praworządność nie zmierza do poprawy prawa w Unii. To ideologiczna broń przeciw konserwatywnym rządom” – uważa eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski.

„Jak własny rząd nie zdoła nas wydoić, to do akcji wkroczy UE…” – komentowano na profilu Konfederacji.

Okazuje się, że w artykule na stronie Radia Niemcy nie ma już słów o „zagłodzeniu” Polski i Węgier. Jedynie w tytule wstawiono: „Wiceprzewodnicząca EU Barley: Zagłodzić finansowo Orbana”.

Jak podaje TVP Info, na stronie radia pojawiło się wyjaśnienie, że wzbudzające kontrowersje słowa wiceszefowej PE zostały „przejaskrawione” przez redakcję i usunięto je. Wciąż jednak pojawiają się one w internetowej wyszukiwarce po wpisaniu w nią słów „Polen und Ungarn müssten finanziell ausgehungert werden” (Polskę i Węgry trzeba finansowo zagłodzić).

Ze stenogramu wywiadu z Barley oraz nagrania dostępnego w sieci rzeczywiście wynika, że mówiła ona o finansowym „zagłodzeniu” Viktora Orbana. Jednak w całym wywiadzie niejednokrotnie wymieniała wspólnie Węgry i Polskę jako kraje, które należy ukarać za „łamanie praworządności”.

„Musimy go [Orbana – red.] zagłodzić finansowo. On też potrzebuje też pieniędzy. A jeśli powiemy, że nie dostaniesz żadnych pieniędzy, to myślę, że w końcu będzie musiał ustąpić w takim czy innym momencie. Oczywiście potrzebujemy też trochę wsparcia publicznego, co nie oznacza, że ​​wszystko musi się odbyć szybko. Musimy teraz obrać kurs na siedem lat [chodzi o nową perspektywę budżetową UE – red.]. Jeśli teraz zrezygnujemy z rządów prawa, to przez następne siedem lat będziemy mieć w UE warunki, których nie chcą również nasi obywatele, ponieważ nasze pieniądze z podatków trafią wtedy do reżimów takich jak Orbán i Kaczyński, które koncentrują się przede wszystkim na szuflowaniu pieniędzy do własnych kieszeni, ale zamieniają swoje kraje w demokracje, które nie mają już nic wspólnego z wartościami UE” – mówiła m.in. Barley.

Jak pisano na portalu kresy.pl, w środę Komisja Europejska opublikowała raport na temat praworządności we wszystkich 27 państwach członkowskich UE, w którym największej krytyce poddano Polskę i Węgry. W aneksie dotyczącym Polski zgłoszono m.in. zastrzeżenia dotyczące wymiaru sprawiedliwości, systemu zapobiegania korupcji, funkcjonowania Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Polska nie opuści Węgier…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!