Europa Wiadomości

Niemieckie MSW chce delegalizacji Alternatywy dla Niemiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com szef komisji landowych szefów MSW nie wyklucza zakazu działalności AfD. Rosnąca w siłę prawica oskarżana jest przez służby o „ekstremizm”.

Georg Maier (SPD), szef komisji landowych zwierzchników MSW, nie krył oburzenia, że na przewodniczącego AfD w Turyngii został wybrany Björn Höcke. Polityk prawicy jest oskarżany przez niemiecki kontrwywiad o bycie „ekstremistą”.

Maier uważa, że AfD powinna zostać objęta zakazem działalności, jeśli będzie się dalej „radykalizować”. Höcke na zjeździe w Pfiffelbach otrzymał ponad 83 proc. głosów i przez dwa lata będzie przewodniczyć prawicy w tym regionie.

– Cała Alternatywa dla Niemiec w coraz większym stopniu rozwija się w kierunku prawicowo-ekstremistycznym – grzmiał szef MSW Turyngii i jednocześnie szef konferencji ministrów spraw wewnętrznych krajów związkowych Niemiec w rozmowie z siecią redakcyjną Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Niemieckie lewicowe elity oburzone były niedawnym zachowaniem posłów AfD. Prawica wpuściła do Bundestagu zwykłych Niemców, którzy robili zdjęcia i zadawali pytania politykom.

Zdaniem polityków lewicy ludzie ich obrażali. Jednocześnie w Berlinie trwała demonstracja przeciwko obostrzeniom.

Natomiast w piątek kluby parlamentarne ostro potępiły postawę deputowanych z AfD, określając ich mianem „wrogów demokracji”. Maier stwierdził, że prawica „stara się zdyskredytować oraz podważyć od środka demokrację parlamentarną w kraju”.

Maier uważa, że Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (czyli odpowiednik ABW) powinien teraz zgromadzić materiał dowodowy, „który pozwoli na opracowanie właściwego sposobu dalszego postępowania z AfD”.

– Wydanie przez Federalny Trybunał Konstytucyjny zakazu działalności AfD jest środkiem ostatecznym, którego jednak nie można dłużej wykluczać, jeżeli partia ta będzie się dalej radykalizować – dodał.

Przeciwni temu są tylko libertarianie z FDP. Sekretarz generalny partii FDP Volker Wissing uważa, że lepsza jest polityczna konfrontacja niż delegalizacja prawicy.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!