Wiadomości

Niemiecki minister rolnictwa: Trzeba powstrzymać unijną biurokrację w związku z globalnym kryzysem żywnościowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki minister rolnictwa wezwał UE do ograniczenia działalności unijnej biurokracji, aby umożliwić rolnikom uprawę większej ilości pszenicy w odpowiedzi na rosnący kryzys żywnościowy spowodowany wojną na Ukrainie.

Niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir przekonywał, że rolnicy w Niemczech powinni mieć możliwość uprawy większej ilości pszenicy, aby zwalczyć trwający globalny kryzys żywnościowy. Jednak aby to osiągnąć, należałoby ograniczyć biurokrację UE, która blokuje wzrost produkcji zboża.

Według gazety Der Spiegel, minister Özdemir wezwał teraz UE do wstrzymania wprowadzenia nowych zasad ochrony gleby, które mają zostać wprowadzone przez Brukselę w 2024 r., aby umożliwić rolnikom zrekompensowanie braku dostępnych produktów w związku z trwającą rosyjską inwazją na Ukrainę.

Te nadchodzące przepisy zabronią rolnikom sadzenia tych samych upraw na dowolnym polu przez dwa lata z rzędu, więc — argumentuje Özdemir — opóźnienie w działaniu ułatwiłoby rolnikom planowanie upraw w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Propozycja została dobrze przyjęta przez miejscowych rolników, którzy wydają się być chętni do zwiększenia poziomu produkcji pszenicy, aby zaradzić niedoborom dostaw, z jakimi borykają się obecnie Niemcy i nie tylko.

„Chcemy móc dalej uprawiać pszenicę chlebową w takim samym stopniu jak wcześniej. Ale to może być tylko pierwszy krok – powiedział prezes Związku Farmerów Joachim Rukwied. „Czekamy teraz na propozycje z Brukseli i Berlina, jak rozwiązać kryzys żywnościowy” – kontynuował przedstawiciel rolnictwa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!