Wiadomości

Niemiecki ksiądz profesor chce zlikwidować kapłaństwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu pch24.pl, ksiądz profesor Martin Ebner, niemiecki biblista, postuluje likwidację kapłaństwa. Jego zdaniem księża nie mają uzasadnienia w Piśmie Świętym i nie są do niczego potrzebni.

Ks. prof. Martin Ebner jest biblistą, który specjalizuje się w Nowym Testamencie. To emerytowany wykładowca uniwersytetów w Bonn i Münster. W rozmowie z magazynem Publik Forum kapłan wezwał do likwidacji kapłaństwa. Jego zdaniem Kościół nie potrzebuje księży, a Nowy Testament nie pozwala stwierdzić, by to właśnie oni mieli pośredniczyć między Bogiem a ludźmi. Wraz z kapłanami pojawiło się w Kościele społeczeństwo stanowe i trzeba to zmienić.

Według kapłana, kapłaństwo zostało wymyślone na początku III wieku. Wówczas najstarsi w chrześcijańskich wspólnotach zaczęli kreować się na wzór starotestamentalnych kapłanów, chcąc w ten sposób zapewnić sobie finansowanie przez wspólnotę. W konsekwencji doszło do profesjonalizacji i sakralizacji ich funkcji, a „starsi” oraz biskupi we wspólnotach stali się „zawodowcami”, którzy przyjęli nazwę kapłanów, utworzyli własny stan duchowny i odcięli się od kleru.

Uczony stwierdził, że bez zlikwidowania społeczeństwa stanowego w Kościele, czyli podziału na duchownych i świeckich, nie ma szans na prawdziwą demokratyzację. Według księdza profesora to tylko „zainteresowane kręgi” próbują zrobić z Jezusa kapłana, przedstawiając go jako wzorzec kapłaństwa. Nie ma to jednak jakoby uzasadnienia w historii.

Jak powiedział, sam siebie uważa za „pośrednika dobrego życia”. Stwierdził też, że podczas „Wieczerzy Pańskiej” (miał na myśli Mszę świętą) trzeba skupić się na „wspominaniu Jezusa”, a nie na tym, „kto jej przewodniczy”.

/pch24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!