Wiadomości

Niemiecki koncern spełnił żądania Kremla odnośnie płatności za rosyjski gaz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki gigant VNG zapłaci Gazprombankowi w euro za gaz i nie spodziewa się problemów z przeliczeniem na ruble.

Informację przekazał we wtorek Reuters. Niemiecki koncern należy do grupy przedsiębiorstw, które uruchomiły już konto w Gazprombanku. Bank ten nie został objęty sankcjami. Zgodnie z założeniami władz na Kremlu, kupujący mają wpłacać pieniądze za gaz w euro i pozwolić Gazprombankowi kupować ruble w ich imieniu, co wywinduje kurs rosyjskiej waluty, osłabionej przez sankcje.

VNG, którego większościowym właścicielem jest niemieckie regionalne przedsiębiorstwo energetyczne EnBW, przekazało, że podejmuje wszelkie niezbędne środki, zgodnie z obowiązującymi sankcjami, w celu dalszego zapewnienia dostaw, a tym samym stabilności gospodarczej w Niemczech.

“Kwotę faktury, która nadal będzie denominowana w euro, wpłacimy na rachunki w Gazprombanku zgodnie z zaplanowaną procedurą, tak aby zapewnić terminową płatność naszemu dostawcy” – napisano w oficjalnym komunikacie cytowanym przez Reutersa. “Zakładamy też, że przewalutowanie na ruble nie sprawi żadnych trudności” – dodano.

Agencja Reutera nie uzyskała natomiast odpowiedzi na pytanie, czy otworzyła dwa rachunki w Gazprombanku, jeden do płatności w euro, a drugi do przewalutowania na ruble.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!