Polska Wiadomości

Niemiecka policja chce w swe szeregi werbować Polaków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tvp.info cierpiąca na braki kadrowe policja niemieckiego landu Brandenburgia werbuje Polaków. Trzej pierwsi absolwenci szkoleń, które rozpoczęły się w 2015 r. już rozpoczęli służbę. Pracują przy samej granicy: we Frankfurcie nad Odrą.

Wakaty w policji, zarówno federalnej, jak i landowej, to problem w całych Niemczech. W samej Brandenburgii aby obsadzić wszystkie etaty i zastąpić policjantów odchodzących na emeryturę, trzeba co roku zatrudniać 400 nowych funkcjonariuszy.

Władze tego graniczącego z Polską landu postanowiły szukać chętnych do pracy w naszym kraju. W 2015 r. rozpoczęto akcję werbunkową, w ramach której zgłosiło się 354 Polaków i 181 Polek (obywateli Polski lub obywateli RFN pochodzących z naszego kraju).

Do brandenburskiej szkoły policyjnej w Oranienburgu na przedmieściach Berlina przyjęto 15 z nich. Trzech pierwszych, którzy ukończyli naukę, rozpoczęło właśnie służbę we Frankfurcie nad Odrą.

Niemcy informują o swojej akcji za pośrednictwem internetu i ulotek rozdawanych w rejonach przygranicznych. Rzecznik landowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Poczdamie Ingo Decker zapowiedział, że werbunek będzie kontynuowany.

Brandenburski odcinek granicy polsko-niemieckiej jest najdłuższy, liczy około 250 km i rozciąga się od okolic Kołbaskowa pod Szczecinem po okolice Mużakowa na Łużycach. Przez Brandenburgię przebiegają autostrady z Berlina do Poznania, Wrocławia i większa część trasy do Szczecina. W Świecku przy autostradzie A2 ma swoją siedzibę Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych.

Polsko-niemiecka umowa policyjna zakłada możliwość prowadzenia wspólnych patroli w rejonach przygranicznych, zezwala na przekraczanie granicy w pościgu za przestępcami i przewiduje ścisłą współpracę w zwalczaniu przestępstw.

Czy myślicie. ze ów apel niemieckiej policji spotka się z zainteresowaniem polskich ochotników? Czekamy an wasze komentarze.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!