Europa Wiadomości

Niemiecka gazeta “masakruje” Gretę Thunberg

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl niemiecki dziennik „Tagesspiegel” skrytykował działalność na rzecz ochrony klimatu, jaką prowadzi nastoletnia aktywistka Greta Thunberg. Według komentarza opisującego sprawę, ewentualne przyznanie w tym roku Pokojowej Nagrody Nobla młodej Szwedce będzie „nagradzaniem ignorancji”.

Według Christopha von Marschalla, Greta Thunberg nie jest żadnym symbolem walki ze zmianami klimatycznymi, a jej działalność ogranicza się do infantylnych mrzonek. „To rzeczywiście osiągnięcie… W ciągu 14 miesięcy dzięki wagarom młoda Szwedka została ikoną międzynarodowego młodzieżowego ruchu” – pisze publicysta.

„(Greta Thunberg – przyp.) rości sobie prawo do posiadania jedynie słusznej, rzekomo popartej naukowo wiedzy. Gdy się jednak temu bliżej przyjrzeć, w dużej mierze polega to na odsądzaniu od czci i wiary tych, którzy opierają swoje opinie na innych naukowych dowodach” – podkreśla von Marschall, po czym pyta: „Czy jej działalność przyczynia się chociażby do podnoszenia poziomu wiedzy i wyjaśniania pewnych zjawisk?”. Jego zdaniem nie, ponieważ nastolatka jedynie „formułuje swoje żądania, jakby była tylko jedna, wieczna prawda w tej dziedzinie”.

„Tymczasem raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) nie są Biblią. Modele używane do obliczania możliwości absorbcji CO2 przez oceany i lądy okazały się wadliwe. Nic w tym złego. To postęp, jeśli w 2018 r. IPCC dostrzega, gdzie w 2013 roku popełniło błąd” – zauważa von Marschall.

Publicysta zwraca również uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich 30 lat z niemieckiej przestrzeni zniknęły dwusuwy, piece węglowe, auta mają katalizatory, w Ruhrze i Renie można znowu pływać, a emisje gazów cieplarnianych są dziś o 23 proc. niższe niż w 1990 r. „Można krytykować, że to za mało. Ale twierdzenie, że nic się nie poprawiło, jest zwykłym kłamstwem. Nie wolno przyklaskiwać ignorancji ani jej nagradzać” – puentuje publicysta.

Zgadzacie się z ta opinią?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!