Wiadomości

Niemieccy lewacy oskarżają policję o rasizm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal euroislam.pl, kolońska policja po tegorocznym Sylwestrze znalazła się pod ostrzałem działaczy lewackich, którzy zarzucają jej rasizm. W ich ocenie funkcjonariusze policji zbyt rygorystycznie kontrolowali w sylwestrowy wieczór azylantów.

 

Przed rokiem, po sylwestrowych ekscesach migrantów, którzy dopuścili się gwałtów i molestowania kobiet kolońska policja była ostro krytykowana za bierność i błędną ocenę sytuacji.

 

Wtedy bezpieczeństwa uczestników Sylwestra pod katedrą strzegło zaledwie 140 funkcjonariuszy. Konsekwencją były dymisje komendanta policji w Kolonii i szefowej jego biura prasowego, pod zarzutem niedopełnienia obowiązków i tuszowania seksualnych napadów, dokonanych głównie przez azylantów z Syrii i krajów Magrebu.

 

W rok później, pod naciskiem opinii publicznej, w sylwestrową noc władze rzuciły do centrum miasta ponad 1500 policjantów i ochroniarzy. Zastosowano barierki i metalowe zapory, całkowicie zakazano używania petard i rygorystycznie kontrolowano podręczny bagaż osób wchodzących na plac katedralny.

 

Jeszcze ostrzejsze środki bezpieczeństwa panowały na samym dworcu głównym, gdzie policja od razu kierowała przyjezdnych mężczyzn o arabskim lub afrykańskim wyglądzie do ogrodzonej metalowymi barierkami, wydzielonej strefy kontroli. Osoby bez dokumentów zawracano, kilkudziesięciu najagresywniejszych azylantów tymczasowo zatrzymano.

 

Już w kilka godzin po Sylwestrze szef kolońskiej policji Jürgen Mathies przyznał, że tylko dzięki takim prewencyjnym działaniom udało się uniknąć podobnych ekscesów jak przed rokiem. ”Mieliśmy do czynienia z taką samą agresywną klientelą jak w 2015” – powiedział.

 

Komentując działania policji dziennik „Die Welt” napisał wręcz: „Plan się nie powiódł”, sugerując , ze wielu młodych azylantów przyjechało do Kolonii w równie złych zamiarach, jak ci przed rokiem.

 

Aktywność policji została doceniona przez mieszkańców Kolonii, którzy w licznych internetowych komentarzach chwalili determinację i zaangażowanie stróżów prawa. Specjalne podziękowanie dla wszystkich służb z dużym napisem „DANKE” znalazło się też na czołówce lokalnego kolońskiego dziennika „Express”.

 

Stanowczość policji, a zwłaszcza selekcja na dworcu nie spodobała się jednak niektórym politykom i działaczom tzw. lobby proimigranckiego m.in. ze środowiska lewicowych anarchistów.

 

Szczególną ostrą reakcje ze strony tych ostatnich wywołał tweet policji z informacją o wzmożonych kontrolach na dworcu wśród tzw. „nafris” czyli „sprawców o wyglądzie północnoafrykańskim”.

 

Reakcja lewicowych aktywistów była natychmiastowa. Również na Ttwitterze pojawiły się wezwania, by paraliżować działania policji i „pomagać” azylantom przedostać się na sylwestrową zabawę pod katedrę.

 

Więcej

 

Kolonia: policja dała radę, lewica dała głos

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!