Wiadomości

Niemieccy ekolodzy oskarżają niemiecką Marynarkę Wojenną o doprowadzenie do śmierci 18 morświnów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemieccy ekolodzy, że ćwiczenia niemieckiej Marynarki Wojennej stały się przyczyną śmierci 18 morświnów, których na całym Bałtyku żyje obecnie kilkaset osobników i jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Ekolodzy sugerują, że morświny zginęły w wyniku rozminowania akwenu, na którym odbywały się manewry NATO.

Ćwiczeniach „Northern Coasts” odbywały się na Bałtyku na północ od niemieckiego wybrzeża we wrześniu 2019 r. i brało w nich udział ponad 40 okrętów oraz 3 tys. żołnierzy z 18 krajów NATO. Również z Polski.

Zanim rozpoczęły się ćwiczenia należało – jak to napisał „Der Spiegel”, który poinformował o sprawie – „usunąć pozostałości z czasów, gdy Niemcy i reszta świata były jeszcze dla siebie nawzajem wrodzy”. Chodziło o 42 angielskie miny morskie z okresu pierwszej wojny światowej.

39 z nich znaleziono na dnie Bełtu Fehrman, cieśniny między niemiecką wyspą o tej samej nazwie a duńską wyspą Lolland, około 70 km na północny zachód od Rostocku. W jednym z trzech miejsc w Niemczech, gdzie morświny występują najliczniej i gdzie najczęściej widywane są samice z młodymi.

Miny zdetonowano 29 sierpnia. W ciągu kilku następnych tygodni nad Bełtem Fehrman znaleziono 18 sztuk martwych morświnów. Choć przyczyny ich śmierci nie są jeszcze potwierdzone – badają to naukowcy z Hanoveru – działacze Naturschutzbundu, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska – już oskarżają marynarkę wojenną RFN o złamanie prawa.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!