Europa Wiadomości

Niemcy: Zieloni chcą wywłaszczać dużych właścicieli mieszkań

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal pch24.pl szef niemieckich Zielonych Robert Habeck uważa, że wywłaszczanie dużych właścicieli mieszkań jest, co do zasady, uprawnionym sposobem obniżania cen najmu. O zgrozo, zgodnie z aktualnymi sondażami Habeck jest obecnie jednym z najpoważniejszych kandydatów do objęcia po wyborach w 2023 roku urzędu kanclerza Niemiec.

Od początku roku trwa w Niemczech debata nad sposobami obniżenia cen najmu mieszkań w Berlinie. Zdaniem krytyków współrządząc miastem lewica – tradycyjnie wroga deweloperom – zaniedbała budowę nowych mieszkań, czego efektem jest obecny niedobór lokali i szybko rosnące ceny. W związku z oburzeniem mieszkańców Berlina pojawiają się najrozmaitsze propozycje naprawy stosunków mieszkaniowych. Ostatecznie socjalistyczno-zielono-postkomunistyczne władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie cen maksymalnych najmu. Dużą popularność ma jednak wciąż koncepcja… wywłaszczania największych właścicieli mieszkań, a konkretnie dużych firm, które żyją z najmu lokali.

Teraz do pomysłu wrócił szef niemieckich Zielonych Robert Habeck. Zgodnie z aktualnymi sondażami preferencji wyborczych jego partia jest drugą największą siłą polityczną w RFN. Po wyborach mogłaby albo wejść w koalicję z CDU/CSU, albo próbować zmontować własną lewicową koalicję.

Według polityka ewentualne wywłaszczenia powinny przebiegać dziś inaczej niż w czasach NRD. Nie chodzi o to, by „po prostu zabierać [mieszkania] i w ten sposób to załatwić”. Teraz należałoby mieszkania odbierać wprawdzie równie przymusowo jak w epoce totalitaryzmu, ale za odszkodowaniem. Według Habecka radykalne środki uzasadnia to, że – jak sądzi – biznes mieszkaniowy jest wielką pralnią brudnych pieniędzy. Polityk zastrzega, że wywłaszczenia w jego politycznym planie są „ostatnim krokiem” rozwiązywania problemu cen najmu.

Koncepcję wywłaszczeń oprócz Zielonych popiera także znaczna część SPD – zwłaszcza w młodzieżówce partii nastroje są radykalne. Już 26 października ugrupowanie będzie głosować na temat swojego stanowiska w tej sprawie na ogólnokrajowym zjeździe. Wynik głosowania może przesądzić o przyszłości największych berlińskich firm mieszkaniowych, jako że burmistrzem stolicy jest członek tej właśnie partii – Michael Müller.

Czyżby Niemcy sunęły powoli w kierunku byłego NRD?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!