Wiadomości

Niemcy wystawili na sprzedaż miecz króla Zygmunta III Wazy? Skąd go mają?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeden z niemieckich domów aukcyjnych wystawił na sprzedaż miecz króla Zygmunta III Wazy. Jeżeli przedmiot faktycznie należał do monarchy, znów za zachodnią granicą sprzedaje się dobra kultury skradzione naszemu państwu podczas II wojny światowej.

Zdaniem ekspertów w czasie wojny Niemcy i Rosjanie wykradli z Polski unikatowe dobra kultury o wartości ok. 30 mld dolarów. „Teraz Carsten Zeige, dom aukcyjny w Niemczech, zaplanował przeprowadzić licytację miecza, który prawdopodobnie należał do Zygmunta III Wazy i pochodził z przedwojennych polskich zbiorów” – podaje portal i.pl.

Długość miecza jest równa 97,5 cm, ostrze mierzy 83,5 cm, szerokość ostrza wynosi 3,3 cm, a szerokość jelca – 16,3 cm. Cena wywoławcza to 30 tys. euro. Dla wielu osób to znacząca kwota, ale dla Polaków miecz ma ogromne znaczenie historyczne, którego nie da się przeliczyć na pieniądze.

Pojawiają się pytania, czy nie czeka nas kolejny międzynarodowy skandal – jak ostatnio w przypadku akwareli Wassilego Kandinsky’ego „Kompozycja”.

/i.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!