Wiadomości

Niemcy wyślą na Ukrainę 88 czołgów Leopard 1

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Berlin zgadza się z planami niemieckiego producenta broni Rheinmetall, by sprzedać Kijowowi dziesiątki starszych Leopardów – informuje Politico.

Niemiecki rząd zatwierdził dostawę przez prywatnego producenta broni starych czołgów Leopard 1 do Kijowa – poinformował w piątek rzecznik rządu. „Mogę potwierdzić, że wydano licencję eksportową” na czołgi Leopard 1″ – powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Steffen Hebestreit, nie podając konkretnych liczb.

Wcześniej w piątek Süddeutsche Zeitung poinformował, że Berlin zaakceptował plany niemieckiego producenta broni Rheinmetall dotyczące sprzedaży Kijowowi 88 starszych Leopardów, po ich naprawie, za łączną kwotę ponad 100 mln euro.

Posunięcie to dodatkowo sygnalizuje odwrócenie polityki Berlina w sprawie czołgów dla Ukrainy, dziewięć dni po tym, jak Kancelaria ogłosiła, że ​​wyśle ​​jedną kompanię czołgów Leopard 2 do Kijowa w ramach koalicji europejskiej. Jednak wiąże się to z ryzykiem powstania wąskich gardeł w zaopatrzeniu, ponieważ Leopardy 1 nie są już produkowane, a ich pociski mają inny kaliber niż nowsze Leopardy 2, wyjaśniła gazeta.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!