Europa Gospodarka Wiadomości

Niemcy wkrótce podpiszą umowę na odbudowę Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak ujawniła agencja Reuters, ministrowie finansów Niemiec i Ukrainy wydali wspólną deklarację o intensyfikacji dwustronnej współpracy. Chodzi o wstęp do działań na rzecz odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją.

Niemcy podpiszą umowę na odbudowę Ukrainy. – Nie ograniczamy się do form wsparcia, których potrzebuje Ukraina, aby wygrać wojnę – powiedział niemiecki minister finansów, Christian Lindner, podczas konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Serhijem Marczenko. – Chcemy wnieść swój wkład już teraz, aby Ukraina mogła wyznaczyć kurs na przyszły wzrost poprzez odbudowę – dodał.

Jednocześnie ministerstwo finansów Niemiec zleciło swojemu Bankowi Rozwoju (KfW) ocenę wykonalności projektu polegającego na doradztwie finansowym mającym na celu wsparcie ministerstwa finansów Ukrainy. Projekt ma również wesprzeć Fundusz Rozwoju Biznesu, tak aby stał się on niezależną państwową instytucją finansującą skupioną na ukraińskich małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).

Projekt rozwoju potencjału będzie finansowany przez niemieckie ministerstwo finansów, a KfW będzie nadzorować jego realizację. Partnerzy spodziewają się podpisać umowy podstawowe do końca roku i od tego momentu umowy zaczną obowiązywać. Deklaracja nie stanowi traktatu i nie tworzy praw ani obowiązków na mocy prawa międzynarodowego.

NASZ KOMENTARZ: Zgodnie z naszymi przewidywaniami, Polska jedynie przekazuje za darmo Ukrainie sprzęt i pieniądze. Odbudowywać ją, a także czerpać z tego późniejsze zyski, będą Niemcy.

Polecamy również: Nie tylko prąd. Od lipca drastyczne podwyżki cen gazu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!