Wiadomości

Niemcy: Większość katolików chce świętować… rocznicę wystąpienia herezjarchy Lutra

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

31 października przypada rocznica wystąpienia herezjarchy Marcina Lutra. Choć dla katolików powinna to być data smutna, w ojczyźnie samozwańczego reformatora jest inaczej. Większość członków Kościoła katolickiego uważa, że tego dnia w Niemczech powinno być… państwowe święto.

Po II Soborze Watykańskim Kościół katolicki zintensyfikował dialog z protestantami, zwłaszcza z luteranami. Jednym z najsilniejszych tego przejawów było podpisanie w 1999 roku wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu, sygnowanej przez reprezentantów Kościoła katolickiego oraz Światowej Federacji Luterańskiej. Od tego czasu współpraca zacieśnia się; w krajach niemieckojęzycznych wyjątkowo mocno – do tego stopnia, że powszechnym obyczajem jest za Odrą udzielanie Komunii świętej protestantom, czego przepisy kościelne wyraźnie zakazują.

Proluterańskie poglądy są jednak w Niemczech normalnością. Pokazuje to również sondaż przeprowadzony przez instytut badawczy INSA-Consulere. Aż 62 proc. katolików uważa, że 31 października, czyli rocznica wystąpienia herezjarchy Marcina Lutra, powinna być w Niemczech świętem narodowym. Co ciekawe, poparcie katolików dla takiej idei nieco przewyższa poparcie ogólnospołeczne: spośród wszystkich obywateli chciałoby tego 61 procent.

Wśród protestantów projekt uczynienia 31 października świętem narodowym popiera od 66 do 69 proc. badanych, w zależności od typu wspólnoty. Co ciekawe, za takim świętem optuje też… 43 proc. przepytanych muzułmanów.

Źródło: Katholisch.de, pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!