Wiadomości

Niemcy: polityka klimatyczna ważniejsza od wojny na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmiany klimatyczne – to zdaniem Niemców najważniejszy problem, z jakim muszą uporać się niemieccy politycy.

Dopiero na dalszych miejscach są: wojna na Ukrainie i kwestia migracji oraz uchodźców – wynika z badania Deutschlandtrend na zlecenie ARD. Największy sprzeciw wzbudza… zakaz nowych samochodów spalinowych po 2035 r.

Przeprowadzone przez instytut badania opinii Infratest-dimap badanie wskazuje, że rośnie liczba zwolenników polityki rządu Olafa Scholza wobec Ukrainy. Jeszcze niedawno przeważały głosy krytyczne, a dziś niemal co drugi wyborca w Niemczech (46 proc.) jest zadowolony z działań szefa rządu.

Jednak to wcale nie rosyjska napaść najbardziej zajmuje głowy Niemców. Dużo większym zmartwieniem są dla nich zmiany klimatyczne. „Aż 44 proc. respondentów w najnowszej edycji badania ARD Deutschlandtrend ocenia, że postęp w ochronie klimatu jest zbyt wolny. Wśród zwolenników koalicji rządzącej – SPD, Zielonych i FDP – myśli tak jeszcze więcej” – opisuje wyniki badania Deutsche Welle.

Jeśli jednak chodzi o szczegóły rozwiązań forsowanych w Unii Europejskiej – sprawa wygląda różnie. Dla przykładu: zakaz nowych pojazdów z silnikami spalinowymi od 2035 roku (przesądzony w UE) spotyka się z największym sprzeciwem opinii publicznej (55 proc. uczestników badania uważa go za zły).

Jak czytamy, to często sprzeczne pomysły koalicjantów (SPD, Zielonych i FDP) utrudniają wspólne rządy, bo poszczególne formacje skupiają się na forsowaniu własnych pomysłów. Najbardziej cierpią na tym notowania Zielonych, którym przed wyborami wierzyło 48 proc. Niemców, że mogą prowadzić dobrą politykę klimatyczną – teraz ten odsetek spadł do zaledwie 32 proc.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!