Europa

Niemcy odsyłają nielegalnych imigrantów do innych europejskich krajów. Rok 2018 był pod tym względem rekordowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal dw.com w żadnym roku niemieckie władze nie odesłały do innych krajów UE tylu imigrantów, ile w 2018. Głównym celem były Włochy.

 

Od stycznia do końca listopada 2018 Niemcy musiało opuścić 8658 imigrantów, którzy nie otrzymali w tym kraju azylu, pisze w swoim poniedziałkowym (21.01.19) wydaniu „Sueddeutsche Zeitung”. W 2017 r. były to 7102 osoby. Monachijski dziennik powołuje się na odpowiedź ministerstwa spraw wewnętrznych na zapytanie posłanki partii “Lewica” Ulli Jelpke. Tym samym odestek imigrantów odesłanych do innych krajów Unii Europejskiej wzrósł z 15 proc. w 2017 r. do 24,5 proc. w 2018.

Według niemieckiego MSW, co trzeci przypadek rozpatrywany przez Federalny Urząd d/s Migracji i Uchodźców (BAMF) należy do kategorii tzw. przypadków dublińskich. Chodzi tu o osoby, które zostały już zarejestrowane w innym kraju UE. Zgodnie z rozporządzeniem Dublin III za rozpatrzenie wniosku o azyl jest odpowiedzialne pierwsze państwo członkowskie UE, którego granicę przekroczył cudzoziemiec starający się o ochronę.

Głównym celem deportacji były Włochy. Został tam odesłany z Niemiec prawie co trzeci imigrant (31,3 proc). Na drugim miejscu znalazły się Francja (7,9 proc.) i Polska (7,7 proc.).

Ani jeden imigrant nie został zawrócony na Węgry i tylko pięciu do Grecji. Obydwa kraje są krytykowane za swoją politykę imigracyjną. Władze w Atenach odrzucały ostatnio niemal wszystkie wnioski z Niemiec o przyjęcie z powrotem imigrantów. Rząd w Berlinie krytykuje, że greckie władze nie podają przy tym żadnych „przekonywających powodów”. Tymczasem niemal połowa z 7205 osób zawróconych w ub. roku na podstawie rozporządzenia dublińskiego do Niemiec, dotarła do nich właśnie z Grecji.

Tak duży wzrost liczby osób odsyłanych z Niemiec „nie jest dobrą wiadomością”, stwierdziła polityk Lewicy Ulla Jelpke. Jej zdaniem praktyka wcielania za wszelką cenę w życie „tego niesprawiedliwego systemu” (dublińskiego) jest „najzwyczajniej niehumanitarna”.

Źródło: dw.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!