Wiadomości

Niemcy nie chcą płacić Grecji reparacji i twierdzą, że “sprawa jest zamknięta”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Niemcy uważają sprawę reparacji za zniszczenia spowodowane podczas drugiej wojny światowej za zamkniętą – oświadczyło MSZ w Berlinie w reakcji na oficjalne pismo w tej sprawie, jakie we wtorek resort otrzymał od rządu Grecji.

– Ponad 70 lat od końca wojny i ponad 25 lat po podpisaniu traktatu 2+4 kwestia reparacji jest zamknięta politycznie i prawnie – oświadczył rzecznik niemieckiego resortu dyplomacji, cytowany przez AFP.

Grecki rząd poinformował we wtorek, że zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia w okresie I i II wojny światowej. Greckie MSZ podało, że ambasador tego kraju w Berlinie przekazał tego dnia oficjalne pismo resortowi spraw zagranicznych RFN.

W 2016 roku grecka komisja parlamentarna wyceniła wysokość reparacji na minimum 292 mld euro za straty podczas II wojny światowej i dodatkowo 9,2 mld za I wojnę światową.

Roszczenia obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin osób zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 roku niemieckim władzom okupacyjnym.

W kwietniu parlament Grecji przeważającą liczbą głosów zdecydował, że Ateny mają oficjalnie zażądać od Berlina reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z czasów II wojny światowej.

Dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zamknięta. Na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów marek zachodnioniemieckich. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za zaspokojone. Zdaniem Berlina wszystkie roszczenia reparacyjne zostały ostatecznie zamknięte traktatem 2+4 z 1990 roku zawartym między RFN i NRD a mocarstwami okupacyjnymi. Traktat ten otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec.

Sprawa odszkodowań wojennych to istotny temat dla Greków, zwłaszcza w okresie przed wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 7 lipca.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!