Europa Wiadomości

Niemcy mają nowego kanclerza. Został nim Olaf Scholz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Olaf Scholz został wybrany w środę przez Bundestag na urząd kanclerza. Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

Olaf Scholz ma 63 lata, urodził się 1958 roku w Osnabrücku w Dolnej Saksonii. Z wykształcenia jest prawnikiem ze specjalizacją z prawa pracy.

W działalność polityczną zaangażował się 1975 roku przystępując do SPD, czyli Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, początkowo jako działacz młodzieżówki tej partii i przez kilka lat jej przewodniczący.

Zaangażował się także w działalność samorządową we władzach hamburskiego landu. Wieloletni poseł do Bundestagu, niemieckiego parlamentu federalnego.

W 2005 roku został szefem klubu parlamentarnego SPD, a dwa lata potem ministrem w rządzie Angeli Merkel. Objął kierownictwo resortu pracy i spraw społecznych. Z funkcji ustąpił w 2009 roku i wrócił do struktur regionalnych partii w Hamburgu.

Ponownie w rządzie pojawił się w 2018 roku jako federalny minister finansów oraz wicekanclerz Niemiec. W 2020 roku nominowany kandydatem SPD na kanclerza Niemiec w wyborach 2021.

W skład niemieckiego rządu, na czele którego stanął Scholz oprócz SPD wchodzą również liberałowie (FDP) oraz Zieloni. W liczącym 177 stron dokumencie politycy zobowiązali się m.in. do zniesienia zakazu reklamowania aborcji.

„W umowie koalicyjnej, nad którą pracowano przez wiele tygodni, partie przyszłego rządu obiecują duże zaangażowanie w sprawy ochrony klimatu i przebudowy przemysłu. Obiecano też poprawę sytuacji osób najsłabiej zarabiających, lokatorów mieszkań czy rodzin”, podaje „Deutsche Welle”.

Koalicja zapowiada m.in. podwyżkę płacy minimalnej z aktualnego poziomu 9,60 euro do 12 euro za godzinę. Każdego roku ma być budowanych 400 tys. nowych mieszkań, a ograniczenie w podnoszeniu czynszów ma zostać przedłużone”, wylicza dalej „DW”.

Koalicja chce, by do 2030 roku 80 proc. niemieckiej energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Na wsparcie może też liczyć komunikacja zbiorowa.

Ponadto socjaliści, liberałowie i Zieloni zobowiązali się do zniesienia zakazu reklamowania aborcji (paragraf 219a kodeksu karnego). „Lekarze powinni mieć możliwość udzielania publicznych informacji na temat aborcji bez obawy przed oskarżeniem”, czytamy w umowie koalicyjnej.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!