Europa Wiadomości

Niemcy finansują przerzut nachodźców do Włoch. Meloni oburzona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecki rząd federalny wspiera finansowo tzw.  “cywilne ratownictwo morskie” na Morzu Śródziemnym. Ostatnio zadeklarował, żę będzie to robił co najmniej do 2026 roku. aż do 2026 roku. Chodzi o wsparcie finansowe dla organizacji, które pomagają dostać się czarnym migrantom na włoskie wybrzeże. 

Niemcy finansują przerzut nachodźców do Włoch. Rząd federalny planuje w nadchodzących latach w dalszym ciągu wspierać finansowo akcję “ratowania migrantów” na Morzu Śródziemnym — pisze niemiecki dziennik “Die Welt”. “Ministerstwo Spraw Zagranicznych realizuje mandat Bundestagu dotyczący promowania cywilnego ratownictwa morskiego poprzez projekty na lądzie i na morzu” – powiedział DPA w sobotę rzecznik MSZ. Doniesienia prasowe mówiące o zatrzymaniu środków były według tego oświadczenia błędne.

–Z powodu niedopatrzeń technicznych w obecnym projekcie budżetu na 2024 r. początkowo nie oszacowano jednoznacznie odpowiednich środków budżetowych – wyjaśnił rzecznik.

Naprawienie tego błędu planowano od kilku tygodni. Dalej napisano: “Promocja ratownictwa morskiego za zgodą Bundestagu planowana jest również na lata 2024–2026. Wdrożymy je.”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzecza tym samym doniesieniom dziennika “Bild” na temat przyszłego finansowania prywatnych organizacji ratownictwa morskiego z budżetu federalnego. W sobotnim wydaniu gazeta podała, że “​rząd federalny chce wstrzymać płatności w przyszłym roku”. Jednakże w odpowiedzi na prośbę Evangelical Press Service (epd) rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził, że jest to “niewłaściwe”.

Tłem tej sytuacji jest uchwała Bundestagu podjęta pod koniec ubiegłego roku o przekazaniu na rzecz cywilnego ratownictwa morskiego na Morzu Śródziemnym w latach 2023–2026 dwóch milionów euro rocznie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

“Ze zdumieniem dowiedziałem się, że wasza administracja – bez koordynacji z rządem włoskim – rzekomo zdecydowała się wesprzeć znacznymi funduszami organizacje pozarządowe zaangażowane w przyjmowanie nielegalnych migrantów na terytorium Włoch oraz podczas akcji ratowniczych na Morzu Śródziemnym” – napisała dwa tygodnie temu do kanclerza Olafa Scholza premier Włoch, Giorgia Meloni.

Niemcy stwierdzili, że ratowanie ludzi na morzu jest “prawnym, humanitarnym i moralnym obowiązkiem”. Jednocześnie informują, że nie mają już zasobów, żeby przyjmować do siebie kolejnych fal imigrantów i w związku z tym wprowadzili kontrole na granicy z Polską i Czechami.

Meloni stanowczo sprzeciwia się nielegalnej imigracji, a we Włoszech odnotowano w tym roku gwałtowny wzrost napływu migrantów – do tej pory na brzeg przybyło około 133 000 migrantów w porównaniu z około 69 800 w tym samym okresie w 2022 r.

Premier Włoch Giorgia Meloni i kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiali w piątek o migracji i spotkają się ponownie pod koniec listopada

Skrajnie lewicowe organizacje zwące się “humanitarnymi” zaprzeczają, jakoby ich łodzie ratunkowe działały jako “czynnik przyciągający” migrantów do wypłynięcia do Europy. Wielu nachodźców do brzegu Włoch dociera jednak właśnie ich statkami.

NASZ KOMENTARZ: Winston Churchill powiedział: Niemcy powinno się bombardować co 50 latprofilaktyczniebez podania przyczyn. My jesteśmy łaskawsi – powinno się ich bombardować co 50 lat, z podaniem przyczyn.

Polecamy również: [TYLKO U NAS] Pełna treść oświadczenia szefa Hamasu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!