Wiadomości

Niemcy ewakuowali z Kabulu… ogromne ilości alkoholu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bundeswehra rozpoczęła ewakuację Niemców i ich lokalnych współpracowników z Afganistanu po przejęciu kontroli nad krajem przez talibów – poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek niemieckie ministerstwo obrony na Twitterze. Z Afganistanu do RFN przyleciało 22 tys. litrów piwa i wina oraz… siedmiu ewakuowanych.

Według dziennika „Bild” (wydanie online), który powołuje się na źródła rządowe, na pokładzie pierwszego samolotu Bundeswehry, który w poniedziałek późnym wieczorem wystartował z Kabulu, znalazło się jedynie siedem osób z listy ewakuacyjnej, gdyż innym, głównie ze względu na blokady, nie udało się jeszcze dotrzeć na lotnisko.

Na pokładzie tego samego samolotu przylecieli do Kabulu niemieccy spadochroniarze, którzy na miejscu mają zabezpieczać operację ewakuacyjną i wspierać amerykańskich żołnierzy w utrzymaniu porządku na lotnisku w Kabulu.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer poinformowała w poniedziałek wieczorem, że ewakuację Niemców i ich lokalnych pomocników z Afganistanu ma zabezpieczać w sumie do 600 żołnierzy Bundeswehry.

Z Afganistanu wywieziono „22.500 litrów piwa i wina z powrotem do Niemiec, ponieważ w Afganistanie nie wolno rozprowadzać alkoholu ze względów religijnych”. Ale o „formalności związane z wjazdem Afgańczyków, którzy pomagali, spierano się tygodniami, tracąc cenny czas” – pisze „Berliner Zeitung”.

“W Kabulu ludzie obawiają się o swoje życie, ponieważ ministerstwa w Niemczech zawiodły. Ale nikt nie chce wziąć za to odpowiedzialności. To jest skandal” — pisze we wtorek w komentarzu do sytuacji w Afganistanie dziennik „Berliner Zeitung”.

“W poniedziałek nie trzeba było słuchać ani jednego zdania przywódców rządu. Wyraźnie widać to było na twarzach minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa i kanclerz Angeli Merkel: ten rząd jest skończony” — uważa gazeta.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!