Europa Polska

Niemcy chcą w Berlinie upamiętnić Bartoszewskiego. “Nie sądzę, by ktokolwiek w Niemczech mógł się temu sprzeciwić”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal Deutsche Welle informuje, że w kołach zwolenników “współpracy i zbliżenia polsko-niemieckiego” narodził się pomysł upamiętnienia Władysława Bartoszewskiego.

O pomyśle uczczenia tego kontrowersyjnego polityka opowiedział polskojęzycznej wersji niemieckiej agencji informacyjnej Marcin Barcz, dawny współpracownik ministra spraw zagranicznych RP w latach 1995 i 2000-2001 r. Co interesujące, za naszą zachodnią granicą zainteresowanie osobą Bartoszewskiego jest naprawdę spore. Ostatnio odbyła się w Berlinie prelekcja z okazji 95 rocznicy urodzin byłego więźnia Auschwitz-Birkenau, połączone z prezentacją książki o nim, zorganizowane przez Fundację Konrada Adenauera.

Barcz oznajmił w rozmowie z niemieckimi dziennikarzami, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż inicjatywa upamiętnienia Bartoszewskiego w berlińskiej przestrzeni publicznej dojdzie do skutku.

– Sądząc po entuzjazmie zaangażowanych w tę inicjatywę osób, jest ona dość realna. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek w Niemczech mógł się temu sprzeciwić – chwali się portalowi DW.com były współpracownik byłego ministra spraw zagranicznych. I dodaje, że pomysłów na uczczenie Bartoszewskiego nie brakuje, jednak na chwilę obecną najprawdopodobniejszym jest nazwanie jego imieniem jednego ze stołecznych mostów.

/dzienniknarodowy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!