Europa Wiadomości

Niemcy chcą rozmawiać z Łukaszenką

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

 Berlin drogą dyplomatyczną próbuje skontaktować się z Alaksandrem Łukaszenką w celu opanowania sytuacji na Białorusi – poinformował urząd prezydenta Litwy po rozmowie litewskiego przywódcy Gitanasa Naudesy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

„Angela Merkel poinformowała prezydenta o planowanej we wtorek rano rozmowie z prezydentem Rosji (Władimirem Putinem). Berlin próbuje obecnie skontaktować się też drogą dyplomatyczną z Alaksandrem Łukaszenką w celu opanowania sytuacji” – czytamy w komunikacie.

Przywódcy Litwy i Niemiec rozmawiali o zaplanowanym na środę posiedzeniu online Rady Europejskiej i możliwym zastosowaniu sankcji wobec Białorusi.

Podczas rozmowy „kanclerz Niemiec podziękowała Litwie za pomoc udzieloną Swiatłanie Cichanouskiej, pytała też o jej stan zdrowia i plany na przyszłość”.

Tymczasem Alaksandr Łukaszenka oświadczył w poniedziałek, że dzień wcześniej rozmawiał z Angelą Merkel w związku z protestami, które wybuchły po wyborach prezydenckich w jego kraju. Rzecznik niemieckiego rządu zaprzeczył jednak, aby taka rozmowa miała miejsce.

Prezydent Litwy i kanclerz Niemiec rozmawiali także o ewentualnym wsparciu społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!