Europa Wiadomości

Niemcy chcą powiększyć armię o 20 tys. żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak informuje portal wp.pl oprócz przewidzianych już 15 tys. żołnierzy do roku 2024, Bundeswehrę zasilić mają kolejni. Szefowa niemieckiego resortu obrony Ursula von der Leyen (CDU) planuje rekrutację 5 tys. dodatkowych żołnierzy.
Według planów MON do roku 2025 liczebność niemieckiej armii ma wzrosnąć do 203 tys. żołnierzy i żołnierek – jak donosi “Bild am Sonntag”. W porównaniu ze stanem obecnym (183 tys. osób na służbie w Bundeswehrze) jest to 20 tys. nowych stanowisk. Dotychczasowe planowanie kadrowe obejmowało okres do 2024 r. i przewidywało powiększenie liczebności armii do 198 tys. żołnierzy.

Decyzja o dodatkowej rekrutacji podjęta będzie już jutro w MON – twierdzi “Bild am Sonntag”. Według obliczeń gen. Marcusa Laubenthala, szefa wydziału “dowództwo sił zbrojnych”, w odniesieniu do dotychczasowego planowania personalnego, armia potrzebuje dodatkowo 5 tys. żołnierzy. Liczba rezerwistów ma zwiększyć się o 1000 stanowisk do 4500, natomiast żołnierzy zawodowych i kontraktowych o 4 tys. do 186 tys. Liczba ochotników utrzymana zostanie na poziomie 12,5 tys.

Dodatkową rekrutację uzasadnia się nowymi zadaniami Bundeswehry w ramach oddziałów szybkiego reagowania NATO, obrony cybernetycznej i europejskich projektów, jak nowa Kwatera Główna NATO. W dalszym ciągu problemem pozostaje to, że do pracy w armii nie zgłasza się wystarczająco dużo chętnych.

Czy powinniśmy się martwić? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!