Wiadomości

Niemcy chcą, by w całej Unii wypłacano imigrantom świadczenia w tej samej wysokości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere opowiada się za ujednoliceniem wysokości świadczeń dla uchodźców w Unii Europejskiej. W jego ocenie wyższy niż w innych krajach poziom świadczeń w Niemczech przyciąga zbyt dużą liczbę migrantów.

– Niemcy są krajem, w którym pragnie zamieszkać większość migrantów, ponieważ nasze procedury i warunki przyjmowania są w porównaniu z innymi krajami europejskimi wspaniałomyślne – powiedział minister w wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post”.

De Maiziere zaznaczył, że poziom niemieckich świadczeń dla uchodźców jest relatywnie wysoki i wywołuje „efekt zasysania”. Żeby przeciwdziałać temu zjawisku należy – dowodził –niezwłocznie podjąć zabiegi o stworzenie jednolitego systemu azylowego w całej UE. 

– Procedury azylowe i świadczenia dla uchodźców powinny być we wszystkich krajach Unii takie same – powiedział polityk CDU. – Oznacza to, że wysokość świadczeń w Niemczech zostałaby obniżona –przyznał. 

De Maiziere skrytykował obowiązujące w Niemczech przepisy prawne, pozwalające jego zdaniem na zbyt długie odwlekanie na drodze sądowej deportacji osób, którym odmówiono azylu.

Agencja dpa przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że w zeszłym roku o ochronę w krajach Wspólnoty wystąpiło 1,2 mln osób. 60 proc. z nich złożyło wnioski w Niemczech. 

Mieszkający w ośrodku dla uchodźców obcokrajowiec otrzymuje początkowo kieszonkowe w wysokości 143 euro. Gdy zamieszka w kwaterze poza ośrodkiem, świadczenia wzrastają o 216 euro. Po upływie 15 miesięcy kandydat do azylu ma prawo do zasiłku w wysokości przysługującej także Niemcom – 392 euro miesięcznie, a także do dodatku na mieszkanie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!