Wiadomości

Niemcy chcą, by Unia Europejska zmusiła kraje członkowskie do dzielenia się z nimi gazem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber zaproponował, by Unia Europejska zmusiła kraje członkowskie do dzielenia się gazem z takimi krajami jak Niemcy – poinformował europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgierski portal Remix News doniósł, że UE może zmusić państwa członkowskie, takie jak Węgry, do „dzielenia się” gazem z krajami takimi jak Niemcy. „Inne państwa mogą chcieć przejąć węgierską tanią rosyjską ropę i gaz, jednocześnie udając, że Węgry są tym złym”, bo pozyskują w ten sposób energię – zwracają uwagę dziennikarze.

I komentują, że w ciągu ostatniej dekady Niemcy „wdrożyły katastrofalną politykę energetyczną, zamykając swoje elektrownie atomowe, karząc górników i producentów energii, a następnie dramatycznie zwiększając swoją zależność od rosyjskiego gazu i ropy”.

Portal cytuje też wypowiedź szefa EPL, czołowego niemieckiego polityka pracującego w Brukseli, Manfreda Webera. Polityk wezwał ostatnio państwa wspólnoty do tego, by „dzieliły się gazem” poprzez „wiążące mechanizmy”, aby poradzić sobie z kryzysem energetycznym, za który – jak zaznacza portal – Niemcy i inne kraje są w dużej mierze odpowiedzialne.

– Europa pilnie potrzebuje decyzji dotyczących wiążącej solidarności energetycznej – powiedział Weber. – Potrzebujemy wiążących mechanizmów, jak solidarnie poradzić sobie z gazem, który jest w zbiornikach magazynowych, żeby każdy nie patrzył tylko na siebie. Jesienią, kiedy sprawy staną się naprawdę poważne, te mechanizmy muszą działać – dodał.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!