Polska Wiadomości

Niemcy: Biskup wojskowy uważa, że stan wyposażenia Bundeswehry jest mocno niezadowalajacy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl niemiecki wojskowy biskup Franz Josef Overbeck stwierdził, że stan wyposażenia Bundeswehry „budzi niepokój”. Ponadto duchowny opowiedział się za wprowadzeniem dronów na wyposażenie wojska i jednocześnie przestrzegł przed dehumanizacją wojny.

Wwywiadzie dla „Deutsche Welle” z 24 lutego biskup stwierdził, że martwią go regularnie pojawiające się doniesienia o niesprawnych śmigłowcach, które muszą pozostać na ziemi oraz fregatach, które nie działają lub których jest za mało, co przekłada się także na bezpieczeństwo żołnierzy.

Biskup skrytykował również  partyjny spór o uzbrojone drony dla Bundeswehry. Parlament odrzucił możliwość ich wprowadzenia m.in. w związku ze sprzeciwem posłów SPD.

Biskup Overbeck, na podstawie obserwacji wojny w Górskim Karabachu, opowiedział się za wprowadzeniem na stan Bundeswehry uzbrojonych dronów, ale z człowiekiem w pętli decyzyjnej.

„W każdej misji wojskowej chodzi o odpowiedzialność. Każdy, kto korzysta z takiego narzędzia, musi wiedzieć, że istnieje rosnące niebezpieczeństwo uniknięcia odpowiedzialności np. w przypadku ubocznych ofiar śmiertelnych. Podczas korzystania z dronów ostateczna odpowiedzialność osoby wydającej odpowiednie polecenia musi być zawsze jasna. Odpowiedzialny spór w tej sprawie stał się niestety na jakiś czas polityczną kością niezgody. Martwi mnie to, ponieważ nie docenia faktu, że takie instrumenty mogą służyć także do ochrony żołnierzy. Pozostaje też inna perspektywa: w obliczu agresji politycznej i militarnej ze strony dużych państw, ewentualne użycie takich dronów może być po prostu kwestią strategiczną, której nie należy lekceważyć” – powiedział duchowny.

„Z wielką troską czytałem i śledziłem w sieci internetowej to co się tam [w Karabachu] działo. Być może znajdujemy się w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o użycie środków wojskowych. Od lat wiemy, że wykorzystanie dronów nabiera coraz większego znaczenia. Jednak z etycznego punktu widzenia nie może dojść do permanentnej wojny bez ludzi” – dodał.

Jak powinniśmy zareagować na tego typu informacje?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!