Wiadomości

Niemcy będą mogli zadeklarować w dokumentach trzecią płeć

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemcy oficjalnie wprowadzają trzecią płeć. Rząd federalny zdecydował się na nowelizację ustawy dotyczącej rejestru aktów stanu cywilnego. W odpowiedniej rubryce będzie można wpisać słowo: „inna” lub „odmienna”.

Nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał wprowadzić zmiany do końca tego roku. W 2017 roku Trybunał uznał, że dotychczasowe zapisy ustawy mogą prowadzić do dyskryminowania kogoś z racji płci. Dlatego rząd federalny zaproponował zmiany, aby w przyszłości w rejestrze aktu urodzenia była możliwość w rubryce „płeć” wpisać słowo: „inna” lub „odmienna”.

Do tej pory można było nie wypełniać rubryki. Według federalnego MSW ta opcja zostanie zachowana. Minister sprawiedliwości Kataryna Barley, komentując nowelizację, powiedziała, że nikt nie powinien być dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej. Z kolei minister ds. rodziny Franziska Giffey podkreśliła, że wszyscy ludzie powinni mieć prawo „do samostanowienia o tożsamości płciowej”.

Nowelizację ustawy dotyczącą rejestru aktów stanu cywilnego musi zatwierdzić niemiecki parlament. Powinno to nastąpić do końca tego roku.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!