Wiadomości

Niemal wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską są zamknięte z powodu zakwitu sinic

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od Gdyni do Świbna niemal wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską są zamknięte z powodu zakwitu sinic – podała w poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku. Nad otwartym morzem kąpiel niedozwolona jest w kilku miejscowościach.

„Precyzyjne podanie liczby i lokalizacji kąpielisk zamkniętych z powodów zakwitu sinic jest niemożliwe, ponieważ sytuacja w tej mierze zmienia się właściwie z godziny na godzinę. Na jednych kąpieliskach odwoływany jest zakaz kąpieli, podczas gdy na drugich takie obostrzenie trzeba wprowadzić” – powiedziała PAP rzecznik prasowy WSSE w Gdańsku, Anna Obuchowska.

Jedną z nielicznych plaż w Trójmieście, w której nie ma zakazu kąpieli z powodu sinic, jest plaża w Gdyni-Śródmieściu.

Nad otwartym morzem nie powinno się wchodzić do wody na kąpieliskach w Łebie, Jastrzębiej Górze, Helu, a także w Białogórze i Kuźnicy.

WSSE przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym m.in. biegunka, wymioty i bóle brzucha.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!