Świat Wiadomości

Niemal połowa Republikanów jest gotowa przejść do ugrupowania Donalda Trumpa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com prawie połowa Republikanów porzuciłaby swoją partię i dołączyła do nowego ugrupowania, gdyby były prezydent Donald Trump stał się jego liderem. Tak wynika z sondażu Uniwersytetu Sufflok i dziennika „USA Today”.

Zgodnie z badaniem opinii publicznej, opublikowanym w niedzielę, 46 proc. Republikanów byłoby gotowych opuścić GOP i dołączyć do Trumpa, jeśli powołałby on nową partię. 27 proc. pozostałoby w dotychczasowym ugrupowaniu. Reszta nie była zdecydowana.

Przeprowadzony wśród 1000 wyborców Trumpa sondaż Suffolk University -„USA Today” został zrealizowany między 15 a 19 lutego. Margines błędu wynosi 3 punkty procentowe.

Były prezydent nie sprecyzował jeszcze swoich planów. Zapowiedział natomiast udział w Konferencji Konserwatywnej Akcji Politycznej (CPAC) w Orlando na Florydzie. W przyszłą niedzielę ma się tam wypowiedzieć na temat przyszłości Partii Republikańskiej i ruchu konserwatywnego.

– Czujemy, że Republikanie nie walczą o nas wystarczająco, a wszyscy widzimy, jak Donald Trump walczy o nas każdego dnia z największą mocą. (…) Mamy establishment republikański, który po prostu zgadza się z establishmentem demokratycznym i nigdy się nie sprzeciwia – przekonywał w rozmowie z „USA Today” republikański właściciel małej firmy z Milwaukee w stanie Wisconsin.

Portal Hill przypomniał, że po uniewinnieniu w drugim procesie o impeachment Trump skarcił przywódców republikanów, a w szczególności przywódcę republikańskiej mniejszości w Senacie Mitcha McConnella. Głosował on za uniewinnieniem w impeachmencie byłego prezydenta, ale zarzucił mu w późniejszym przemówieniu m.in. „moralną” odpowiedzialność za zamieszki 6 stycznia na Kapitolu. Zginęło wówczas pięć osób.

– Jeszcze mu to nie uszło na sucho – oświadczył McConnel

Trump nie pozostał dłużny byłemu sprzymierzeńcowi z GOP.

– Mitch to ponury polityczny wyrobnik bez uśmiechu, a jeśli republikańscy senatorowie zostaną z nim, to ponownie nie wygrają. (…) Nigdy nie zrobi tego, co trzeba, ani tego, co jest dobre dla naszego kraju. Kiedy będzie to konieczne i stosowne, wesprę głównych rywali, którzy popierają (maksymę) „Uczyńmy znowu Amerykę wielką” (MAGA) oraz naszą politykę „Najpierw Ameryka”. Chcemy błyskotliwego, mocnego, myślącego i współczującego przywództwa – akcentował Trump.

Jego doradcy zapowiedzieli poparcie konserwatystów w przyszłorocznych wyborach do Kongresu. Deklarowali, że chcą odzyskać kontrolę nad obydwoma izbami Kongresu.

– Przyjrzymy się zwalnianym mandatom, mandatom zajmowanym przez Demokratów i być może takim, które wymagają udoskonalenia i bardziej przyjaznych dla MAGA. Nie mam pojęcia, dlaczego McConnell w taki sposób zdecydował się uderzyć w prezydenta, ale kiedy to robisz, możesz spodziewać się, że zostaniesz w odwecie trafiony – przestrzegał doradca Trumpa Jason Miller.

Z sondażu przeprowadzonego m.in przez „Politico” wynika, że największym poparciem jako kandydat republikański w wyborach prezydenckich 2024 cieszy się Donald Trump. Jego nominację poparłoby praktycznie aż 73 procent Republikanów.

Czy czeka ans rewolucja na amerykańskiej scenie politycznej?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!