Wiadomości

Niedźwiecki odchodzi z “trójki” po unieważnieniu “Listy Przebojów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”, nawiązująca do wizyty 10 kwietnia br. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w piątek znalazła się na pierwszym miejscu cotygodniowej Listy Przebojów Trójki, ale informacja o tym – jak informowały media i internauci – została zdjęta ze strony listy.

„Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy” – poinformował w oświadczeniu opublikowanym w sobotę wieczorem na stronie internetowej Programu 3 Polskiego Radia jego dyrektor i redaktor naczelny Tomasz Kowalczewski.

„W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze” – dodał Kowalczewski.

Do sprawy w sobotę – jeszcze przed oświadczeniem Kowalczewskiego – odniósł się m.in. europoseł, były szef MSWiA Joachim Brudziński, który napisał na Twitterze, że w wolnym kraju artysta ma prawo do swojej artystycznej – czasami niemądrej – interpretacji zdarzeń.

„Atakowanie PJK za to, że w 10-tą rocznicę największej katastrofy jaka spotkała nasz Naród po 1945 roku, złożył wieniec pod pomnikiem swojego brata oraz na Jego symbolicznym grobie na Powązkach jest czymś barbarzyńskim” – napisał Brudziński na Twitterze, dodając, że nieważne czy Jarosława Kaczyńskiego atakuje b. premier i b. szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pisarka i scenarzystka Ilona Łepkowska czy muzyk Kazik Staszewski.

„Ale zdejmowanie z @RadiowaTrojka informacji o wygranej #lpp3 piosenki Kazika (moimi zdaniem niesprawiedliwą w swej treści), jest albo przejawem głupoty albo czyjejś złej woli. W wolnym kraju artysta ma prawo do swojej artystycznej (czasami niemądrej) interpretacji zdarzeń” – dodał Brudziński.

W sobotę wieczorem kompozytor Zbigniew Preisner napisał na Facebooku, że „Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki”.

„Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia. Kazik ze swoją piosenką »Twój ból jest lepszy niż mój« wygrał notowanie Listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Kilka godzin później tak zwany redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski ogłosił, że redakcja unieważniła głosowanie, informując, że »wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy«” – czytamy we wpisie.

„Nasza Trójka już nie istnieje. Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam »zniewolony umysł«” – zakończył kompozytor.

Dziennikarz Polsat News Jakub Mejer poinformował na Twitterze, że „żona jednego z dziennikarzy Trójki (Bartosza Gila) twierdzi, że dyrektor kazał im podpisać się pod listem, że piosenka Kazika wygrała przez pomyłkę. Po tym jak odmówił został zawieszony w pracy”.

– To jest jednak głupota level master – „zniknąć” listę przebojów „Trójki”, bo na pierwszym miejscu jest szydera Kazika Staszewskiego z J. Kaczyńskiego. Nie mogli się nauczyć na przykładzie TVN, który usunąwszy wszystkie materiały kompromitujące sędziego Juszczyszyna tylko przysporzył im popularności, dał drugie życie? – pisał były dziennikarz Polsatu i TVP3 Krzysztof Panek.

Później jednak skorygował swoją opinię.

– Znajomy z branży muzycznej uświadomił mi, że przynajmniej w jednym aspekcie sprawy kompletnie sie myliłem, że nie było żadnego ukrywania wyników głosowania słuchaczy na listę przebojów „Trójki”. Tu cytat z wiadomości na priv: „Od początku istnienia Listy Trójki słuchacze mogą głosować wyłącznie na utwory, które są w tak zwanych propozycjach do listy przebojów. Te propozycje są układane przez Niedzwiedzkiego, do którego kilka lat temu dołączył Baron. Słuchacze nie mieli nigdy możliwości wpływać na ich kształt. […]
Piosenka Kazika nie była podana w propozycjach do ostatniej listy, a jednak nagle okazało się, że wygrała całe notowanie. To pierwszy taki przypadek w dziejach tej audycji. Jako że jest ona poddana pełnej kontroli przez Niedzwiedzkiego nie stało się to przypadkiem, że złamał on ustalony przez sobie regulamin. Oznacza to prawdopodobnie, że podjął decyzję o odejściu z Trójki i chce to zrobić w nimbie męczeństwa – napisał Krzysztof Panek.

/Polsat News, tysol.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!